Pater familias: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(rozsireni)
 
Řádka 1: Řádka 1:
'''Pater familias''' (lat. otec rodiny) byl v antickém Římě hlavou patriarchální rodiny. Jeho postavení bylo velmi silné: formálně vlastnil veškerý rodinný majetek (ostatní členové rodiny nesměli vlastnit vůbec nic, všechno, co nabývali, nabývali pro otce), měl prakticky neomezenou ''moc otcovskou'' (''patria potestas'') nad dětmi a obdobnou moc (''manus'') nad manželkou, nad rodinnými příslušníky měl dokonce i ''právo nad životem a smrtí'' (''potestatem vitae necisque''), své děti mohl v krajním případě i prodat (''ius vendendi'').
+
'''Pater familias''' (lat. ''otec rodiny''<ref name="familias">Tvar ''familias'' je genitiv, který byl již v době klasické latiny zastaralý.</ref>) byl v antickém Římě hlavou patriarchální rodiny. Jeho postavení bylo velmi silné: formálně vlastnil veškerý rodinný majetek (ostatní členové rodiny nesměli vlastnit vůbec nic, všechno, co nabývali, nabývali pro otce), měl prakticky neomezenou ''moc otcovskou'' (''patria potestas'') nad dětmi a obdobnou moc (''manus'') nad manželkou, nad rodinnými příslušníky měl dokonce i ''právo nad životem a smrtí'' (''potestatem vitae necisque''), své děti mohl v krajním případě i prodat (''ius vendendi'').
  
Uvnitř rodiny byl pater familias jediným členem plně způsobilým k právům a povinnostem ([[sui iuris]]), ostatní členové rodiny (manželka, děti, manželky synů, vnoučata, pravnoučata) svéprávní nebyli, byli podřízeni otci rodiny (''alieni iuris''), který případně jejich zájmy hájil. Pater familias byl však trestně odpovědný za delikty spáchané osobami jemu podřízenými.
+
Uvnitř rodiny byl pater familias jedinou svéprávnou osobou (''[[sui iuris]]''), ostatní členové rodiny (manželka, děti, manželky neemancipovaných synů, vnoučata, pravnoučata) mu byli přísně podřízeni a zcela závislí na jeho právu (byli ''[[alieni iuris]]'', práva cizího-svého otce), jejich postavení z hlediska práva soukromého bylo tak nicotné, že byli dokonce přirovnáváni k otrokům (''servorum loco''). Na druhou stranu však byl pater familias odpovědný za škodu, kterou způsobily osoby jemu podřízené, a z deliktů těchto lidí musel platit pokutu on. V případě, že osoba jemu podřízená spáchala delikt, mohl tuto osobu vydat na přechodnou dobu poškozenému, v jeho rodině pak setrvával (v jakémsi přechodném otroctví: ''mancipiu'') do té doby, dokud škodu neodpracoval. Po tuto dobu však nad danou osobou ztrácel ''patria potestas''.
 +
 
 +
Další pravomoce otce rodiny pak byly: právo jmenovat dětem poručníka v poslední vůli, právo dát dětem souhlas k zásnubám a uzavření manželství, právo ustanovit dětem dědice na případ, že by po smrti otce zemřely v nedospělosti. Trojím obrazným prodejem syna ([[mancipace|mancipací]]) či jediným dcery a ostatních [[descendent]]ů docházelo k tzv. emancipaci: zániku moci otcovské. Emancipací docházelo ke [[kapitisdeminuce|kapitisdeminuci]], zrušení agnátských vztahů a zejména k osamostatnění dotýčného: přestává být ''[[alieni iuris]]'' a stává se ''[[sui iuris]]''.  
 +
 
 +
== Poznámky ==
 +
<references/>
  
Tvar ''familias'' je genitiv, který byl již v době klasické latiny zastaralý.
 
  
 
[[Kategorie:Latinské výrazy]]
 
[[Kategorie:Latinské výrazy]]
 
[[Kategorie:Římské právo]]
 
[[Kategorie:Římské právo]]

Aktuální verse z 29. 7. 2010, 11:52

Pater familias (lat. otec rodiny[1]) byl v antickém Římě hlavou patriarchální rodiny. Jeho postavení bylo velmi silné: formálně vlastnil veškerý rodinný majetek (ostatní členové rodiny nesměli vlastnit vůbec nic, všechno, co nabývali, nabývali pro otce), měl prakticky neomezenou moc otcovskou (patria potestas) nad dětmi a obdobnou moc (manus) nad manželkou, nad rodinnými příslušníky měl dokonce i právo nad životem a smrtí (potestatem vitae necisque), své děti mohl v krajním případě i prodat (ius vendendi).

Uvnitř rodiny byl pater familias jedinou svéprávnou osobou (sui iuris), ostatní členové rodiny (manželka, děti, manželky neemancipovaných synů, vnoučata, pravnoučata) mu byli přísně podřízeni a zcela závislí na jeho právu (byli alieni iuris, práva cizího-svého otce), jejich postavení z hlediska práva soukromého bylo tak nicotné, že byli dokonce přirovnáváni k otrokům (servorum loco). Na druhou stranu však byl pater familias odpovědný za škodu, kterou způsobily osoby jemu podřízené, a z deliktů těchto lidí musel platit pokutu on. V případě, že osoba jemu podřízená spáchala delikt, mohl tuto osobu vydat na přechodnou dobu poškozenému, v jeho rodině pak setrvával (v jakémsi přechodném otroctví: mancipiu) do té doby, dokud škodu neodpracoval. Po tuto dobu však nad danou osobou ztrácel patria potestas.

Další pravomoce otce rodiny pak byly: právo jmenovat dětem poručníka v poslední vůli, právo dát dětem souhlas k zásnubám a uzavření manželství, právo ustanovit dětem dědice na případ, že by po smrti otce zemřely v nedospělosti. Trojím obrazným prodejem syna (mancipací) či jediným dcery a ostatních descendentů docházelo k tzv. emancipaci: zániku moci otcovské. Emancipací docházelo ke kapitisdeminuci, zrušení agnátských vztahů a zejména k osamostatnění dotýčného: přestává být alieni iuris a stává se sui iuris.

Poznámky

  1. Tvar familias je genitiv, který byl již v době klasické latiny zastaralý.