Majitel: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (překlep)
(* Kamila T. Bubelová: ''[http://publib.upol.cz/~obd/fulltext/Iuridica2/Iuridica2_03.pdf Držitel – detentor nebo possessor?]'' In Acta PF UP 2/2000, pp. 29–34 (PDF))
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádka 2: Řádka 2:
  
 
Podle § 309 [[ABGB]]: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím
 
Podle § 309 [[ABGB]]: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím
držitelem." V rámci vulgarisace [[právo|práva]] za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s [[vlastník]]em. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictví římského práva, zprostředkovaného přes Německo. Zatímco v ABGB jsou [[oprávnění]] věcí a tedy předmětem vlastnictví, v OZ 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.
+
držitelem." V rámci vulgarisace [[právo|práva]] za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s [[vlastník]]em. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictvím římského práva, zprostředkovaným přes Německo. Zatímco v ABGB jsou [[oprávnění]] věcí a tedy předmětem vlastnictví, v [[občanský zákoník|občanském zákoníku]] z r. 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.
 +
 
 +
== Majitel podle platného práva ==
 +
Přes theoretickou správnost předchozího výkladu je třeba upozornit, že český [[právní řád]] používá termínu majitel i v mnoha dalších významech:
 +
# majitel [[cenné papíry|cenných papírů]]; zákon však preferuje pojem ''cenný papír na doručitele''
 +
# majitel [[obchodní podíl|obchodního podílu]] – místo systémovějšího "držitel" (srov. angl. ''shareholder''); ve skutečnosti se však jedná o vlastníka
 +
# majitel [[účet|účtu]] v [[banka|bance]] (angl. ''account holder'')
 +
# majitel [[průmyslové právo|průmyslových práv]] (chybné užití v [[přestupek|přestupkovém]] zákoně)
 +
# ''promiscue'' s "vlastník"
 +
 
 +
Dá se tedy říci, že ABGB původně zamýšlenou, z římského práva vycházející tripartici majitel–držitel–vlastník (něm. ''Inhaber–Besitzer–Eigentümer'', lat. ''detentor–possessor–dominus'') živý jazyk neakceptoval a usus termínu ''majitel'' se posunul od doktrinou stanoveného synonyma k ''detentor'' k dnešnímu synonymu k ''vlastník''.
 +
 
 +
== {{Interní odkazy}} ==
 +
* [[majetek]]
 +
* [[vlastnictví]]
 +
* [[držba]]
 +
 
 +
== {{Externí odkazy}} ==
 +
* Kamila T. Bubelová: ''[http://publib.upol.cz/~obd/fulltext/Iuridica2/Iuridica2_03.pdf Držitel – detentor nebo possessor?]'' In Acta PF UP 2/2000, pp. 29–34 (PDF)
  
 
[[Kategorie:Občanské právo]]
 
[[Kategorie:Občanské právo]]

Aktuální verse z 3. 3. 2009, 14:06

Majitel (lat. detentor) je osoba, která věc ovládá, má ji ve své moci.

Podle § 309 ABGB: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím držitelem." V rámci vulgarisace práva za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s vlastníkem. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictvím římského práva, zprostředkovaným přes Německo. Zatímco v ABGB jsou oprávnění věcí a tedy předmětem vlastnictví, v občanském zákoníku z r. 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.

Majitel podle platného práva

Přes theoretickou správnost předchozího výkladu je třeba upozornit, že český právní řád používá termínu majitel i v mnoha dalších významech:

  1. majitel cenných papírů; zákon však preferuje pojem cenný papír na doručitele
  2. majitel obchodního podílu – místo systémovějšího "držitel" (srov. angl. shareholder); ve skutečnosti se však jedná o vlastníka
  3. majitel účtu v bance (angl. account holder)
  4. majitel průmyslových práv (chybné užití v přestupkovém zákoně)
  5. promiscue s "vlastník"

Dá se tedy říci, že ABGB původně zamýšlenou, z římského práva vycházející tripartici majitel–držitel–vlastník (něm. Inhaber–Besitzer–Eigentümer, lat. detentor–possessor–dominus) živý jazyk neakceptoval a usus termínu majitel se posunul od doktrinou stanoveného synonyma k detentor k dnešnímu synonymu k vlastník.

Vizte též

Další odkazy