Zkratka

Přejít na: navigace, hledání

Zkratka je instrument, jímž se dosahuje úspornosti ve vyjadřování.

Druhy

  1. kontrakce (stažení), např. odst., trest., zák.
  2. suspense (zkomolení), např. fa, pí.; psaní tečky za těmito zkratkami je nejednotné
  3. iniciálová zkratka, např. ČR, PF UK, ÚOHS
  4. akronym je zkratka, která se nehláskuje, ale čte se jako jedno slovo, např. Čedok (Československá dopravní kancelář), laser, AIDS, URNA, COREPER

Pod vlivem anglického acronym se však toto rozlišování posouvá a za akronymy se pokládají i iniciálové zkratky.

Zkratky právních předpisů

Jsou tradicí právních praktiků. Na rozdíl od německy mluvících zemí neexistuje přesná usance. Rozlišují se tyto hlavní systémy:

  1. Dostatečně rozlišující zkratky, např. OZ (občanský zákoník), ObZ (obchodní zákoník), ZP (zákoník práce) a TZ (trestní zákon). Tento systém je dosud používán ve většině odborné právnické literatury a učebnic. Jeho nevýhodou je nejednoznačnost: OZ i ObZ může znamenat stejně dobře "občanský" i "obchodní zákoník".
  2. Zkrácení slov, např. obč. zák. (občanský zákoník), obch. zák. (obchodní zákoník), zák. pr. (zákoník práce) a tr. zák. (trestní zákon). Tento systém je povinně používán v soudních a správních rozhodnutích.
  3. Plně rozlišující zkratky, např. ObčZ (občanský zákoník), ObchZ (obchodní zákoník), ZPr (zákoník práce) a TrZ (trestní zákon). Užívá ho pod vlivem německých konvencí vydavatelská společnost C. H. Beck. Přestože je méně úsporný, poslední dobou získává na oblibě i mezi praktickými právníky.

Legislativní zkratka

Legislativní zkratka je pravidlo obsažené v textu právního předpisu, které určuje, že v daném předpisu bude mít určitý výraz definovaný význam, např. "Zřizuje se Úřad pro ochranu osobních údajů se sídlem v Praze (dále jen "Úřad").".

Nadužívání legislativních zkratek však vede k nepřehlednosti a k obtížné srozumitelnosti textu (např. "Ministerstvo společně s ministerstvem vnitra rozhodne…"), zvlášť pokud není zřejmé, zda je daný výraz legislativní zkratkou nebo obecným právním termínem.