Manželství
Verse z 26. 7. 2008, 07:43; Guy Peters (Diskuse | příspěvky)
Manželství je druh smlouvy mezi mužem a ženou, jejíž cílem je vytvořit rodinu.
Ačkoliv manželství existuje ve všech kulturách na celém světě, jeho formy se liší:
- povinnost sňatku je z komparativního hlediska výjimečná, v křesťanství byla zavedena až po Tridentu. V římském právu měl sňatek patricijů formu confarreatio a sňatek plebejů formu coemptio. Velice častý však byl usus, což bylo manželství vzniklé neformálně a tato forma byla pravidlem i ve středověku.
- rozlučitelnost / nerozlučitelnost; pravidlem je nerozlučitelnost. V islámu je snadná rozluka ze strany muže. Katholická církev považuje nový sňatek po rozvodu za polygamii následnou.
- povinnost monogamie je pravidlem. Výjimkou jsou relativně bohaté společnosti, kde je přípustná polygynie (v islámu až 4 manželky, v klassickém mormonství neomezeně, v křesťanství faktické paralelní svazky, nepřesně konkubinát či svazek s milenkou), pro chudé společnosti je typická polyandrie.
V poslední době je v manželské smlouvě odstraňována povinná náležitost: rozdílnost pohlaví smluvních stran. Hovoří se pak o same-sex marriage. V českém prostředí se dává přednost umělému termínu registrované partnerství.
Manželská smlouva je jedna z mála smluv, která má povinně ústní formu.