Úřad: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Úřady se mají psát s malým písmenem, neboť označení úřadu psaé s malým písmenem signalisuje, že jde pouze o vyjádření činnosti, které se úřad věnuje.[http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=188#nadpis12])
('''Úřad''' je souhrn kompetencí vyhrazený nějakému vykonavateli. Jedná-li se o veřejnou moc, jedná se o veřejný úřad.)
 
Řádka 1: Řádka 1:
'''Úřad''' je souhrn kompetencí vyhrazený vykonavateli veřejné moci.
+
'''Úřad''' (angl. ''authority'') je souhrn kompetencí vyhrazený nějakému vykonavateli. Jedná-li se o  veřejnou moc, jedná se o [[veřejný úřad]].
  
V českém [[právo|právu]] se [[soud]]y jako úřady neoznačují, takže je tento pojem uměle redukován na výhradně [[správní úřad]]y. Proto je užití adjektiva ''správní'' v českém právu dosud nadbytečné. V theorii však může být obsah tohoto pojmu širší a zahrnovat i další [[orgán veřejné moci|orgány veřejné moci]], jako např. [[policii]], [[soud]]y a [[církevní právo|církev]]ní nebo [[vojenský úřad|vojenské úřady]]. Podle dřívější úpravy byla úřadem také [[pošta]].
+
Němčina rozlišuje mezi pojmem ''Amt'' a ''Behörde'', např. ''Finanzamt'' v. ''Finanzministerium''. ''Amt'' je fysické místo, kde se úřad nalézá, např. místnost či budova. ''Behörde'' je vlastní úřad, tj. abstraktní pojem. V českém [[právo|právu]] se [[soud]]y jako úřady neoznačují, takže je tento pojem uměle redukován na výhradně [[správní úřad]]y. Proto je užití adjektiva ''správní'' v českém právu dosud nadbytečné. V theorii však může být obsah tohoto pojmu širší a zahrnovat i další [[orgán veřejné moci|orgány veřejné moci]], jako např. [[policii]], [[soud]]y a [[církevní právo|církev]]ní nebo [[vojenský úřad|vojenské úřady]]. Podle dřívější úpravy byla úřadem také [[pošta]].
  
Úřady se mají psát s malým písmenem, neboť označení úřadu psaé s malým písmenem signalisuje, že jde pouze o vyjádření činnosti, které se úřad věnuje.[http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=188#nadpis12]
+
Úřady se mají psát s malým písmenem, neboť označení úřadu psané s malým písmenem signalisuje, že jde pouze o vyjádření činnosti, které se úřad věnuje.[http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=188#nadpis12]
  
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
== {{Interní odkazy}} ==
* [[Veřejný úřad]]
+
* [[veřejný úřad]]
  
 
[[Kategorie:Veřejné právo]]
 
[[Kategorie:Veřejné právo]]
 
[[Kategorie:Správní právo]]
 
[[Kategorie:Správní právo]]

Aktuální verse z 2. 3. 2011, 09:41

Úřad (angl. authority) je souhrn kompetencí vyhrazený nějakému vykonavateli. Jedná-li se o veřejnou moc, jedná se o veřejný úřad.

Němčina rozlišuje mezi pojmem Amt a Behörde, např. Finanzamt v. Finanzministerium. Amt je fysické místo, kde se úřad nalézá, např. místnost či budova. Behörde je vlastní úřad, tj. abstraktní pojem. V českém právu se soudy jako úřady neoznačují, takže je tento pojem uměle redukován na výhradně správní úřady. Proto je užití adjektiva správní v českém právu dosud nadbytečné. V theorii však může být obsah tohoto pojmu širší a zahrnovat i další orgány veřejné moci, jako např. policii, soudy a církevní nebo vojenské úřady. Podle dřívější úpravy byla úřadem také pošta.

Úřady se mají psát s malým písmenem, neboť označení úřadu psané s malým písmenem signalisuje, že jde pouze o vyjádření činnosti, které se úřad věnuje.[1]

Vizte též