Anglo-americké právo: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
 
(Státy se '''smíšeným''' (tj. kontinetálním a anglo-americkým) právním systémem: Skotsko (římské právo), Québec (francouzské právo), Lousiana (francouzské právo) a Jihoafrická republika (JAR, nizozemské právo) se někdy řadí do)
 
(Není zobrazeno 19 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Angloamerické právo''', v originále ''common law'' (v protikladu se ''civil law''), je [[právní systém]], který je používán v UK, USA a zemích Britského společenství národů. Jeho hlavním protikladem je [[kontinentální právo]].
+
'''Anglo-americké právo''' (angl. ''Anglo-American[http://www.celas.eu/] law'') je [[právní systém]] používaný ve Velké Británii, [[USA]] a v zemích [[Britské společenství národů|Britského společenství národů]]. Jeho hlavním protikladem je [[kontinentální právo]].
  
== Srovnání anglosaského a kontinentálního práva ==
+
Někdy se též používá výraz ''anglosaské právo'', ale to je neobvyklé, protože hlavní význam tohoto pojmu je anglické právo před rokem 1066. Pro mimoprávní záležitosti se používá výraz ''anglofonní'' (angl. ''Anglophone'').
 +
 
 +
Státy se '''smíšeným''' (tj. kontinetálním a anglo-americkým) právním systémem: Skotsko ([[římské právo]]), Québec (francouzské právo), Lousiana (francouzské právo) a Jihoafrická republika (JAR, nizozemské právo) se někdy řadí do kontinentálních zemí.
 +
 
 +
== Srovnání anglo-amerického a kontinentálního práva ==
 
Rozdíly mezi oběma právními systémy jsou spíše mentální než faktické. F. H. Lawson v ''The Rational Strength of English Law'' (London 1951), p. 21, prohlásil:
 
Rozdíly mezi oběma právními systémy jsou spíše mentální než faktické. F. H. Lawson v ''The Rational Strength of English Law'' (London 1951), p. 21, prohlásil:
  
<blockquote>The judge working with a code is like a man who has been told
+
<blockquote>''The judge working with a code is like a man who has been told he could walk about more or less as he liked in a room, but could not go outside.''</blockquote>
he could walk about more or less as he liked in a room, but could not go
 
outside.</blockquote>
 
  
 
Avšak kupř. [[precedens]] a [[judikát]] jsou ''de facto'' to samé, až na to, že precedens má všeobecnou právní závaznost, zatímco judikát pouze faktickou.
 
Avšak kupř. [[precedens]] a [[judikát]] jsou ''de facto'' to samé, až na to, že precedens má všeobecnou právní závaznost, zatímco judikát pouze faktickou.
 +
 +
== {{Interní odkazy}} ==
 +
* [[common law]] (česky)
 +
* [[due diligence]] (česky)
 +
 +
== {{Externí odkazy}} ==
 +
* [[:en:Anglosphere]] (anglicky)
 +
* [http://jinepravo.blogspot.com/2007/04/tak-kampak-s-tm-rozsudkem-pane-soude.html některá rozhodnutí soudce Denninga]
  
 
[[Kategorie:Základní pojmy]]
 
[[Kategorie:Základní pojmy]]

Aktuální verse z 11. 2. 2014, 11:25

Anglo-americké právo (angl. Anglo-American[1] law) je právní systém používaný ve Velké Británii, USA a v zemích Britského společenství národů. Jeho hlavním protikladem je kontinentální právo.

Někdy se též používá výraz anglosaské právo, ale to je neobvyklé, protože hlavní význam tohoto pojmu je anglické právo před rokem 1066. Pro mimoprávní záležitosti se používá výraz anglofonní (angl. Anglophone).

Státy se smíšeným (tj. kontinetálním a anglo-americkým) právním systémem: Skotsko (římské právo), Québec (francouzské právo), Lousiana (francouzské právo) a Jihoafrická republika (JAR, nizozemské právo) se někdy řadí do kontinentálních zemí.

Srovnání anglo-amerického a kontinentálního práva

Rozdíly mezi oběma právními systémy jsou spíše mentální než faktické. F. H. Lawson v The Rational Strength of English Law (London 1951), p. 21, prohlásil:

The judge working with a code is like a man who has been told he could walk about more or less as he liked in a room, but could not go outside.

Avšak kupř. precedens a judikát jsou de facto to samé, až na to, že precedens má všeobecnou právní závaznost, zatímco judikát pouze faktickou.

Vizte též

Další odkazy