Beneficium cohaesionis: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Nová strana: Je zásadou používanou v trestním soudním řízení, obsažena § 261 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád). Tato zásada spočívá v tom, že...)
 
(česky „dobrodiní souvislosti“)
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
Je zásadou používanou v trestním soudním řízení, obsažena § 261 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád).
+
'''Beneficium cohaesionis''' (česky „dobrodiní souvislosti“) je [[zásada]] používaná v [[trestní řízení|trestním soudním řízení]], vyjádřená v ustanovení § 261 [[trestní řád|trestního řádu]] (dále též zejm. v §265k odst. 2 věta 3 u [[dovolání|dovolání]], §269 odst. 2 in fine u [[Stížnost pro porušení zákona|stížnosti pro porušení zákona]], §285 u [[Obnova řízení|řízení o návrhu na povolení obnovy]]).
  
Tato zásada spočívá v tom, že pokud je zjištěna skutečnost, která svědčí ve prospěch obžalovaného nebo jiné zúčastněné osoby, je zohledněna také při posuzování (dalšího) (spolu)obžalovaného nebo jiné zúčastněné osoby.
+
Tato zásada spočívá v tom, že pokud je v řízení o [[Opravný prostředek|opravném prostředku]] (řádném nebo mimořádném) zjištěna skutečnost, která svědčí ve prospěch [[obžalovaný|obžalovaného]] nebo jiné zúčastněné osoby, je zohledněna také při posuzování (dalšího) (spolu)obžalovaného nebo jiné zúčastněné osoby, pokud k nim má vztah. Stejně tak se zásada uplatní i v případě, že osoba podala [[odvolání]], v jehož důsledku byl změněn rozsudek – změna rozsudku je provedena rovněž ve prospěch osoby, která odvolání nepodala, jestliže jí prospívá důvod změny [[rozsudek|rozsudku]].
  
§ 261: "Prospívá-li důvod, z něhož rozhodl odvolací soud ve prospěch některého obžalovaného, také dalšímu spoluobžalovanému nebo zúčastněné osobě, rozhodne odvolací soud vždy též v jejich prospěch. Stejně rozhodne ve prospěch obžalovaného, kterému prospívá důvod, z něhož rozhodl ve prospěch zúčastněné osoby."
+
Ustanovení § 261 trestního řádu: ''„Prospívá-li důvod, z něhož rozhodl odvolací soud ve prospěch některého obžalovaného, také dalšímu spoluobžalovanému nebo zúčastněné osobě, rozhodne odvolací soud vždy též v jejich prospěch. Stejně rozhodne ve prospěch obžalovaného, kterému prospívá důvod, z něhož rozhodl ve prospěch zúčastněné osoby.“''
 +
 
 +
[[Kategorie:Trestní právo]]
 +
[[Kategorie:Procesní právo]]

Aktuální verse z 28. 8. 2013, 13:18

Beneficium cohaesionis (česky „dobrodiní souvislosti“) je zásada používaná v trestním soudním řízení, vyjádřená v ustanovení § 261 trestního řádu (dále též zejm. v §265k odst. 2 věta 3 u dovolání, §269 odst. 2 in fine u stížnosti pro porušení zákona, §285 u řízení o návrhu na povolení obnovy).

Tato zásada spočívá v tom, že pokud je v řízení o opravném prostředku (řádném nebo mimořádném) zjištěna skutečnost, která svědčí ve prospěch obžalovaného nebo jiné zúčastněné osoby, je zohledněna také při posuzování (dalšího) (spolu)obžalovaného nebo jiné zúčastněné osoby, pokud k nim má vztah. Stejně tak se zásada uplatní i v případě, že osoba podala odvolání, v jehož důsledku byl změněn rozsudek – změna rozsudku je provedena rovněž ve prospěch osoby, která odvolání nepodala, jestliže jí prospívá důvod změny rozsudku.

Ustanovení § 261 trestního řádu: „Prospívá-li důvod, z něhož rozhodl odvolací soud ve prospěch některého obžalovaného, také dalšímu spoluobžalovanému nebo zúčastněné osobě, rozhodne odvolací soud vždy též v jejich prospěch. Stejně rozhodne ve prospěch obžalovaného, kterému prospívá důvod, z něhož rozhodl ve prospěch zúčastněné osoby.“