Chammurabiho zákoník: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (Robot: Automated text replacement (-\[\[:cs:(\d{1,4})\|\d{1,4}\]\] +\1))
Řádka 1: Řádka 1:
'''[[Chammurapi]]ho [[zákoník]]''' (nebo '''[[kodex]] krále Chammurapiho''') pochází přibližně z roku [[1686 př. n. l.]] (uvádí se též [[1800 př. n. l.]]), patří tak mezi nejstarší dochované zákoníky vůbec, (staršími jsou jen zápisy o zákonech [[sumer]]ského krále Urnammy z města [[Ur]]u (zhruba [[2050 př. n. l.]]) a další dva zákoníky z [[Mezopotámie]]). Po dlouhou dobu byl však Chammurapiho zákoník považovan za naprosto nejstarší.
+
'''Chammurapiho zákoník''' (nebo '''kodex krále Chammurapiho''') pochází přibližně z roku [[:cs:1686 př. n. l.|1686 př. n. l.]] (uvádí se též [[:cs:1800 př. n. l.|1800 př. n. l.]]), patří tak mezi nejstarší dochované zákoníky vůbec, (staršími jsou jen zápisy o zákonech [[:cs:sumer|sumer]]ského krále Urnammy z města [[:cs:Ur|Ur]]u (zhruba [[:cs:2050 př. n. l.|2050 př. n. l.]]) a další dva zákoníky z [[:cs:Mezopotámie|Mesopotámie]]). Po dlouhou dobu byl však Chammurapiho zákoník považovan za naprosto nejstarší.
  
Při [[archeologie|archeologických]] pracích v prostoru starověkého města [[Súsy]] (dnes v [[Írán]]u) byla roku [[1901]] (nebo [[1909]]) nalezena [[diorit]]ová [[stéla]] Chammurapiho zákoníku. V horní části [[monolit]]u z černého kamene se nachází vyobrazení autora zákoníku babylonského krále [[Chammurapi]]ho, jak se modlí k bohu Slunce a spravedlnosti [[Šamaš]]ovi, který sedí napravo od Chammurapiho a symbolicky mu diktuje text zákoníku, zapsaný [[klínové písmo|klínopisem]] níže.  
+
Při archeologických pracích v prostoru starověkého města [[:cs:Súsy|Súsy]] (dnes v [[:cs:Írán|Írán]]u) byla roku 1901 (nebo 1909) nalezena [[:cs:diorit|diorit]]ová stéla Chammurapiho zákoníku. V horní části monolithu z černého kamene se nachází vyobrazení autora zákoníku, babylonského krále [[:cs:Chammurapi|Chammurapi]]ho, jak se modlí k bohu Slunce a spravedlnosti [[:cs:Šamaš|Šamaš]]ovi, který sedí napravo od Chammurapiho a symbolicky mu diktuje text zákoníku, zapsaný [[:cs:klínové písmo|klínopisem]] níže.  
  
Zákoník se z převážné části skládá z výkladu [[zvykové právo|zvykového práva]], je však přehledně systematizován. Obsahuje 282 článků, řešících právní otázky ohledně [[rodina|rodiny]], [[soukromé vlastnictví|soukromého vlastnictví]] a [[majetek|majetku]] obecně, [[obchod]]u, [[cena|cen]] a [[mzda|mezd]], [[půjčka|půjček]] a jejich splácení, [[zločin|násilných zločinů]], postavení různých společenských vrstev včetně otroků.  
+
Zákoník se z převážné části skládá z výkladu zvykového práva, je však přehledně systematisován. Obsahuje 282 článků, řešících právní otázky ohledně rodiny, soukromého vlastnictví a majetku obecně, obchodu, cen a mezd, půjček a jejich splácení, násilných zločinů, postavení různých společenských vrstev včetně [[otrok]]ů.  
  
Zákoník rozděloval tehdejší obyvatelstvo [[Babylónie]] do tří skupin:
+
Zákoník rozděloval tehdejší obyvatelstvo [[:cs:Babylónie|Babylónie]] do tří skupin:
 
* ''awilum'' (privilegovaná a nejbohatší vrstva, přestupky vůči nim se řešily formou odvety)
 
* ''awilum'' (privilegovaná a nejbohatší vrstva, přestupky vůči nim se řešily formou odvety)
 
* ''muškéni'' (neprivilegované svobodné obyvatelstvo, přestupky vůči nim se řešily formou pokuty)
 
* ''muškéni'' (neprivilegované svobodné obyvatelstvo, přestupky vůči nim se řešily formou pokuty)
* ''otroci'' (nesvobodné obyvatelstvo, přestupky vůči nim se řešily formou pokuty placené jejich pánovi, otroky bylo dále možné kupovat a dědit, sami otroci mohli mít vlastní majetek a mohli se ženit se svobodnými ženami.
+
* ''otroci'' (nesvobodné obyvatelstvo, přestupky vůči nim se řešily formou pokuty placené jejich pánovi, [[otrok]]y bylo dále možné kupovat a dědit, sami otroci mohli mít vlastní majetek a mohli se ženit se svobodnými ženami)
  
Monolit býval zasazen do země a vystaven na veřejném místě v [[Babylón]]ě, zaručoval tak přístup k právnímu řádu komukoliv (gramotnému). Soudní autority v Babylóně se již nadále nemohly v rozsudcích rozhodovat podle své vlastní vůle a musely se řídit kodifikovaným právem, zároveň nikdo jiný nemohl svévolně právo ignorovat a odvolávat se na jeho neznalost.
+
Monolith býval zasazen do země a vystaven na veřejném místě v [[:cs:Babylón|Babylón]]ě, zaručoval tak přístup k [[právní řád|právnímu řádu]] komukoliv (gramotnému). [[Soud]]y v Babylóně již nadále nemohly v [[rozsudek|rozsudcích]] rozhodovat podle své vlastní vůle a musely se řídit kodifikovaným právem, zároveň nikdo jiný nemohl svévolně právo ignorovat a odvolávat se na jeho neznalost.
  
V současnosti je Chammurapiho zákoník uložen v [[paříž]]ském [[Louvre|Louvru]].
+
V současnosti je Chammurapiho zákoník uložen v [[:cs:paříž|paříž]]ském Louvru.
  
 
== Ukázka z Chammurapiho zákoníku ==
 
== Ukázka z Chammurapiho zákoníku ==
Řádka 38: Řádka 38:
 
''233. Jestliže stavitel postavil někomu dům a neudělal své dílo pevně a zeď spadne, tento stavitel pevně vystaví tuto zeď ze svých vlastních prostředků.''
 
''233. Jestliže stavitel postavil někomu dům a neudělal své dílo pevně a zeď spadne, tento stavitel pevně vystaví tuto zeď ze svých vlastních prostředků.''
  
== Podívejte se též na ==
+
{{Viztéž}}
* [[Chammurapi]]
+
* [[:cs:Chammurapi|Chammurapi]]
* [[Babylón]]
+
* [[:cs:Babylón|Babylón]]
* [[Mezopotámie]]
+
* [[:cs:Mezopotámie|Mesopotámie]]
* [[Starověk]]
 
* [[Právo]]
 
  
== Externí odkazy ==
+
{{Externí}}
 
* [http://www.wsu.edu/~dee/MESO/CODE.HTM anglický překlad Chammurapiho zákoníku]
 
* [http://www.wsu.edu/~dee/MESO/CODE.HTM anglický překlad Chammurapiho zákoníku]
  
[[Kategorie:Dějiny práva]]
+
{{Wikipedie|Chammurapiho_zákoník|Petr Kovář}}
[[Kategorie:Právnická literatura]]
+
 
[[Kategorie:Mezopotámie]]
+
[[Kategorie:Právní dějiny]]
  
 
[[ar:شريعة حمورابي]]
 
[[ar:شريعة حمورابي]]
[[ast:Códigu d'Hammurabi]]
 
[[bg:Законник на Хамурапи]]
 
[[da:Hammurabis lov]]
 
 
[[de:Codex Hammurapi]]
 
[[de:Codex Hammurapi]]
[[el:Κώδικας του Χαμουραμπί]]
 
 
[[en:Code of Hammurabi]]
 
[[en:Code of Hammurabi]]
[[eo:Kodekso de Hamurabi]]
 
 
[[es:Código de Hammurabi]]
 
[[es:Código de Hammurabi]]
 
[[fi:Hammurabin laki]]
 
[[fi:Hammurabin laki]]
[[fr:Code d'Hammurabi]]
+
[[fr:Code d'Hammourabi]]
[[gl:Código de Hamurabi]]
 
 
[[he:חוקי חמורבי]]
 
[[he:חוקי חמורבי]]
[[hu:Hammurapi törvényoszlopa]]
 
 
[[it:Codice di Hammurabi]]
 
[[it:Codice di Hammurabi]]
 
[[ja:ハンムラビ法典]]
 
[[ja:ハンムラビ法典]]
 
[[la:Codex Hammurabi]]
 
[[la:Codex Hammurabi]]
[[nl:Codex Hammurabi]]
 
 
[[pl:Kodeks Hammurabiego]]
 
[[pl:Kodeks Hammurabiego]]
 
[[pt:Código de Hamurabi]]
 
[[pt:Código de Hamurabi]]
[[ru:Свод законов Хаммурапи]]
 
 
[[sl:Hamurabijev zakonik]]
 
[[sl:Hamurabijev zakonik]]
 
[[sr:Хамурабијев законик]]
 
[[sr:Хамурабијев законик]]
 
[[sv:Hammurabis lagar]]
 
[[sv:Hammurabis lagar]]
[[th:ประมวลกฎหมายฮัมมูราบี]]
 
 
[[tr:Hammurabi Kanunları]]
 
[[tr:Hammurabi Kanunları]]
[[yi:קאדעקס כאמוראבי]]
 
 
[[zh:汉谟拉比法典]]
 
[[zh:汉谟拉比法典]]

Verse z 3. 10. 2006, 13:29

Chammurapiho zákoník (nebo kodex krále Chammurapiho) pochází přibližně z roku 1686 př. n. l. (uvádí se též 1800 př. n. l.), patří tak mezi nejstarší dochované zákoníky vůbec, (staršími jsou jen zápisy o zákonech sumerského krále Urnammy z města Uru (zhruba 2050 př. n. l.) a další dva zákoníky z Mesopotámie). Po dlouhou dobu byl však Chammurapiho zákoník považovan za naprosto nejstarší.

Při archeologických pracích v prostoru starověkého města Súsy (dnes v Íránu) byla roku 1901 (nebo 1909) nalezena dioritová stéla Chammurapiho zákoníku. V horní části monolithu z černého kamene se nachází vyobrazení autora zákoníku, babylonského krále Chammurapiho, jak se modlí k bohu Slunce a spravedlnosti Šamašovi, který sedí napravo od Chammurapiho a symbolicky mu diktuje text zákoníku, zapsaný klínopisem níže.

Zákoník se z převážné části skládá z výkladu zvykového práva, je však přehledně systematisován. Obsahuje 282 článků, řešících právní otázky ohledně rodiny, soukromého vlastnictví a majetku obecně, obchodu, cen a mezd, půjček a jejich splácení, násilných zločinů, postavení různých společenských vrstev včetně otroků.

Zákoník rozděloval tehdejší obyvatelstvo Babylónie do tří skupin:

  • awilum (privilegovaná a nejbohatší vrstva, přestupky vůči nim se řešily formou odvety)
  • muškéni (neprivilegované svobodné obyvatelstvo, přestupky vůči nim se řešily formou pokuty)
  • otroci (nesvobodné obyvatelstvo, přestupky vůči nim se řešily formou pokuty placené jejich pánovi, otroky bylo dále možné kupovat a dědit, sami otroci mohli mít vlastní majetek a mohli se ženit se svobodnými ženami)

Monolith býval zasazen do země a vystaven na veřejném místě v Babylóně, zaručoval tak přístup k právnímu řádu komukoliv (gramotnému). Soudy v Babylóně již nadále nemohly v rozsudcích rozhodovat podle své vlastní vůle a musely se řídit kodifikovaným právem, zároveň nikdo jiný nemohl svévolně právo ignorovat a odvolávat se na jeho neznalost.

V současnosti je Chammurapiho zákoník uložen v pařížském Louvru.

Ukázka z Chammurapiho zákoníku

Spravedlivé zákony, které Chammurapi, král mocný, pevně stanovil a zemi opatřil řádný mrav a dobré vedení (...), aby spravedlnosti dal vzejít na zemi, aby vyhubil bezbožníky zlosyny, aby silný nekřivdil slabému (...) Tedy:

1. Jestliže někdo někoho obvinil a uvrhl naň podezření z vraždy, avšak neusvědčil jej, bude ten, kdo ho obvinil, usmrcen.

16. Jestliže někdo ukryl ve svém domě buď otroka, nebo otrokyni, uprchlé z paláce nebo nevolníkovi, a na výzvu hlasatele je nevydá, tento majitel domu bude usmrcen.

22. Jestliže se někdo dopustil loupeže a bude dopaden, tento člověk bude usmrcen.

109. Jestliže šenkýřka, v jejímž domě se scházeli zločinci, tyto zločince nezadržela a do paláce nepřivedla, bude tato šenkýřka usmrcena.

195. Jestliže dítě udeřilo svého otce, uříznou mu jeho ruku.

196. Jestliže právoplatný občan vyrazil oko příslušníku plnoprávných občanů, vyrvou mu oko.

197. Jestliže zlomil kost plnoprávného občana, zlomí mu kost.

198. Jestliže vyrval oko nevolníka nebo zlomil kost nevolníka, zaplatí jednu minu stříbra.

205. Jestliže otrok jiné osoby udeřil příslušníka třídy plnoprávných občanů ve tvář, uříznou mu ucho.

233. Jestliže stavitel postavil někomu dům a neudělal své dílo pevně a zeď spadne, tento stavitel pevně vystaví tuto zeď ze svých vlastních prostředků.

Šablona:Viztéž

Šablona:Externí

Wiki-icon.pngTento článek je založen na materiálu získaném podle licence GFDL z české verse původní wikipedie.
Jeho autorem je Petr Kovář.