Ethnická čistka: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Základní text)
 
d (Kategorie)
 
(Není zobrazeno 10 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Ethnická čistka''' (angl. ''ethnic cleansing'') je [[genodicium]] provedené na základě kritéria ethnické příslušnosti. Obyvatelstvo určité národnosti je při ní buď vyhnáno ze své vlasti ([[deportace]] sudetských Němců z Československa), nebo fysicky zlikvidováno ([[holocaust]]). Je to moderní termín, který byl poprvé použit až v 90. letech 20. století v souvislosti s událostmi v bývalé Jugoslávii.
+
'''Ethnická čistka''' (angl. ''ethnic cleansing'') je [[genocidium]] provedené na základě kritéria ethnické příslušnosti. Obyvatelstvo určité národnosti je při ní buď vyhnáno ze své vlasti ([[deportace]] sudetských Němců z Československa), nebo fysicky zlikvidováno ([[holocaust]]). Je to moderní termín, který byl poprvé použit až v 90. letech 20. století v souvislosti s událostmi v bývalé Jugoslávii.
  
 
Ethnické čištění [[území]] je běžnou praxí [[diktatura|diktátorských]] režimů, které si tak získávají přízeň zbylého obyvatelstva, protože mezi ně mohou rozdělit [[konfiskace|konfiskovanou]] [[půda|půdu]], případně další [[majetek]] jeho obětí.
 
Ethnické čištění [[území]] je běžnou praxí [[diktatura|diktátorských]] režimů, které si tak získávají přízeň zbylého obyvatelstva, protože mezi ně mohou rozdělit [[konfiskace|konfiskovanou]] [[půda|půdu]], případně další [[majetek]] jeho obětí.
  
Podle českého [[trestní zákon|trestního zákona]] se ethnické čištění nepromlčuje; vyhnání sudetských Němců však bylo v r. 1946 [[amnestie|amnestováno]] a [[president]] Edvard Beneš, který byl jeho iniciátorem, byl v r. 2002 vyznamenán formou zvláštního [[zákon]]a ([[cf.]] ''[[lex Beneš]]'').
+
Podle českého [[trestní zákon|trestního zákona]] se ethnické čištění [[promlčení|nepromlčuje]]; vyhnání sudetských Němců však bylo v r. 1946 [[amnestie|amnestováno]] a [[president republiky|president]] Edvard Beneš, který byl jeho iniciátorem, byl v r. 2004 vyznamenán formou zvláštního [[zákon]]a ([[cf.]] ''[[lex Beneš]]'').
  
{{Viztéž}}
+
== {{Interní odkazy}} ==
 
* [[genocidium]]
 
* [[genocidium]]
 
* [[Benešovy dekrety]]
 
* [[Benešovy dekrety]]
 +
* [[holocaust]]
 +
* ''[[lex Beneš]]''
  
[[Kategorie:Lidská práva]]
+
[[Kategorie:Mezinárodní právo]]
 +
[[Kategorie:Trestní právo]]
  
[[cs:Ethnic cleansing|Ethnic cleansing]]
+
[[de:Ethnische Säuberung]]
 +
[[en:Ethnic cleansing|Ethnic cleansing]]
 +
[[et:Etniline puhastus]]
 +
[[es:Limpieza étnica]]
 +
[[fr:Nettoyage ethnique]]
 +
[[ko:민족청소]]
 +
[[it:Pulizia etnica]]
 +
[[he:טיהור אתני]]
 +
[[nl:Etnische zuivering]]
 +
[[ja:民族浄化]]
 +
[[no:Etnisk rensning]]
 +
[[ru:Этнические чистки]]
 +
[[sr:Етничко чишћење]]
 +
[[fi:Etninen puhdistus]]
 +
[[sv:Etnisk rensning]]
 +
[[tr:Etnik temizlik]]
 +
[[uk:Етнічна чистка]]
 +
[[zh:种族清洗]]

Aktuální verse z 12. 2. 2007, 19:48

Ethnická čistka (angl. ethnic cleansing) je genocidium provedené na základě kritéria ethnické příslušnosti. Obyvatelstvo určité národnosti je při ní buď vyhnáno ze své vlasti (deportace sudetských Němců z Československa), nebo fysicky zlikvidováno (holocaust). Je to moderní termín, který byl poprvé použit až v 90. letech 20. století v souvislosti s událostmi v bývalé Jugoslávii.

Ethnické čištění území je běžnou praxí diktátorských režimů, které si tak získávají přízeň zbylého obyvatelstva, protože mezi ně mohou rozdělit konfiskovanou půdu, případně další majetek jeho obětí.

Podle českého trestního zákona se ethnické čištění nepromlčuje; vyhnání sudetských Němců však bylo v r. 1946 amnestováno a president Edvard Beneš, který byl jeho iniciátorem, byl v r. 2004 vyznamenán formou zvláštního zákona (cf. lex Beneš).

Vizte též