Kvalifikovaná skutková podstata: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Základní text)
 
(typos, drobná aktualizace)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Kvalifikovaná skutková podstata''' popisuje takové okolnosti spáchání [[trestný čin|trestného činu]], při jejichž splnění [[trestní zákon]] stanoví přísnější [[trest]], než který může být uložen pro [[základní skutková podstata|základní skutkovou podstatu]].
+
'''Kvalifikovaná skutková podstata''' popisuje takové okolnosti spáchání [[trestný čin|trestného činu]], při jejichž splnění [[trestní zákoník]] stanoví přísnější [[trest]], než který může být uložen pro [[základní skutková podstata|základní skutkovou podstatu]].
  
Kvalifikovaná skutkové podstaty jsou stanoveny pro většinu trestných činů, v některých případech i ve více stupních podle závažnosti.
+
Kvalifikované skutkové podstaty jsou stanoveny pro většinu trestných činů, v některých případech i ve více stupních podle závažnosti.
  
Příklad: [[Základní skutková podstata]] trestného činu [[omezování osobní svobody]] podle § 231 trestního zákona umožňuje potrestat [[pachatel]]e trestem [[odnětí svobody]] do dvou let. Ve druhém odstavci je popsána kvalifikovaná skutková podstata, umožňují uložení tříletého trestu v případ, že byl tento trestný čin spáchán v úmyslu usnadnit jiný trestný čin. Na dvě léta až osm let bude odsouzen pachatel, který tento skutek spáchá jako člen [[organisovaná skupina|organisované skupiny]] (odst. 3). Ve čtvrtém odstavci je stanovena nejpřísnější kvalifikovaná skutková podstata tohoto trestného činu: na tři až deset let bude odsouzen ten, kdo tímto činem způsobí [[těžká újma na zdraví|těžkou újmu na zdraví]], smrt nebo jiný zvlášť závažný následek.
+
Příklad: [[Základní skutková podstata]] trestného činu [[omezování osobní svobody]] podle § 171 trestního zákoníku umožňuje potrestat [[pachatel]]e trestem [[odnětí svobody]] do dvou let. Ve druhém odstavci je popsána kvalifikovaná skutková podstata, umožňující uložení tříletého trestu v případě, že byl tento trestný čin spáchán v úmyslu usnadnit jiný trestný čin. Na dvě léta až osm let bude odsouzen pachatel, který tento skutek spáchá jako člen [[organisovaná skupina|organisované skupiny]] (odst. 3). Ve čtvrtém odstavci je stanovena nejpřísnější kvalifikovaná skutková podstata tohoto trestného činu: na tři až deset let bude odsouzen ten, kdo tímto činem způsobí smrt nebo ho spáchal v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného [[prospěch velkého rozsahu]].
  
{{Viztéž}}
+
== {{Interní odkazy}} ==
 
* [[základní skutková podstata]]
 
* [[základní skutková podstata]]
 
* [[privilegovaná skutková podstata]]
 
* [[privilegovaná skutková podstata]]

Aktuální verse z 11. 11. 2010, 20:58

Kvalifikovaná skutková podstata popisuje takové okolnosti spáchání trestného činu, při jejichž splnění trestní zákoník stanoví přísnější trest, než který může být uložen pro základní skutkovou podstatu.

Kvalifikované skutkové podstaty jsou stanoveny pro většinu trestných činů, v některých případech i ve více stupních podle závažnosti.

Příklad: Základní skutková podstata trestného činu omezování osobní svobody podle § 171 trestního zákoníku umožňuje potrestat pachatele trestem odnětí svobody do dvou let. Ve druhém odstavci je popsána kvalifikovaná skutková podstata, umožňující uložení tříletého trestu v případě, že byl tento trestný čin spáchán v úmyslu usnadnit jiný trestný čin. Na dvě léta až osm let bude odsouzen pachatel, který tento skutek spáchá jako člen organisované skupiny (odst. 3). Ve čtvrtém odstavci je stanovena nejpřísnější kvalifikovaná skutková podstata tohoto trestného činu: na tři až deset let bude odsouzen ten, kdo tímto činem způsobí smrt nebo ho spáchal v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Vizte též