Lex Štefánik: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Základní text)
 
(Doplněno)
Řádka 1: Řádka 1:
 
'''''Lex Štefánik''''' je někdy používané označení [[zákon]]a č. 117/1990 [[Sbírka zákonů|Sb.]] o zásluhách M. R. Štefánika.
 
'''''Lex Štefánik''''' je někdy používané označení [[zákon]]a č. 117/1990 [[Sbírka zákonů|Sb.]] o zásluhách M. R. Štefánika.
  
Jeho iniciátorem byl Alexander Dubček. Záměr včlenit do zákona i zmínku u Edvardu Benešovi neprošel, tento politik se dočkal vlastního – velmi kontroversního – zákona (''[[lex Beneš]]'') až v r. 2004.
+
Jeho iniciátorem byl Alexander Dubček (1921–1992). Záměr včlenit do zákona i zmínku u Edvardu Benešovi neprošel, tento politik se dočkal vlastního – velmi kontroversního – zákona (''[[lex Beneš]]'') až v r. 2004.
  
Na rozdíl od dalších dvou zákonů věnovaných zakladatelům československého státu ''[[lex Masaryk]]'' a ''[[lex Beneš]]'' je existence zákona o zásluhách M. R. Štefánika prakticky neznámá a nevyvolává polemiky. Důvodem je i to, že ustanovení zákona je formulováno jako skutečná [[právní norma]]:
+
Na rozdíl od dalších dvou zákonů věnovaných zakladatelům československého státu Masarykovi a Benešovi je existence zákona o zásluhách M. R. Štefánika prakticky neznámá a nevyvolává polemiky. Důvodem je i to, že ustanovení zákona je formulováno jako skutečná [[právní norma]]:
  
 
<pre>
 
<pre>

Verse z 25. 10. 2006, 12:43

Lex Štefánik je někdy používané označení zákona č. 117/1990 Sb. o zásluhách M. R. Štefánika.

Jeho iniciátorem byl Alexander Dubček (1921–1992). Záměr včlenit do zákona i zmínku u Edvardu Benešovi neprošel, tento politik se dočkal vlastního – velmi kontroversního – zákona (lex Beneš) až v r. 2004.

Na rozdíl od dalších dvou zákonů věnovaných zakladatelům československého státu Masarykovi a Benešovi je existence zákona o zásluhách M. R. Štefánika prakticky neznámá a nevyvolává polemiky. Důvodem je i to, že ustanovení zákona je formulováno jako skutečná právní norma:

                                   § 1

   K ocenění zásluh Milana Rastislava Štefánika na vzniku samostatného československého státu nechť je v budově Federálního
shromáždění umístěna pamětní deska s tímto výrokem: "M. R. Štefánik sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov".

                                   § 2

   Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Přesto však lze vznést proti tomuto zákonu námitky, neboť takovému rozhodnutí neodpovídá forma zákona, ale usnesení.

Šablona:Viztéž