Lynch: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (změna kategorie)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 
'''Lynch''' je extralegální [[trest]], obvykle oběšení. Od fémového soudu se liší tím, že je typicky davový a neformální. Z pohledu státní moci se jedná o vraždu či obdobný zločin.
 
'''Lynch''' je extralegální [[trest]], obvykle oběšení. Od fémového soudu se liší tím, že je typicky davový a neformální. Z pohledu státní moci se jedná o vraždu či obdobný zločin.
  
S výjimkou USA docházelo v jiných státech k lynchům jen v případě náhlého oslabení státní moci, např. po válce či revoluci. Lynch je pojmenován po mýthickém důstojníkovi Lynchovi. Od roku 1882 (od kdy tento jev začal být statisticky sledován) do roku 1968 bylo obětí lynche 4 743 Američanů, z toho ze 3/4 se jednalo o černochy, ve zbytku obvykle o Židy, odboráře a pacifisty. Nejvíce bylo usmrceno v Mississippi (téměř 600 obětí). Lyncheři téměř 100% unikli potrestání. Často k nim patřili i veřejní úředníci. Postavení lynche mimo zákon žádalo 7 presidentů. 3x byl takový návrh zákon schválen Sněmovnou representantů. Zákonodárná iniciativa pokaždé narazila na Senát.
+
S výjimkou USA docházelo v jiných státech k lynchům jen v případě náhlého oslabení státní moci, např. po válce či revoluci. Lynch je pojmenován po mýthickém důstojníkovi Lynchovi. Od roku 1882 (od kdy tento jev začal být statisticky sledován) do roku 1968 bylo obětí lynche 4 743 Američanů, z toho ze 3/4 se jednalo o černochy, ve zbytku obvykle o Židy, odboráře a pacifisty. Nejvíce [[usmrcení]] bylo v Mississippi (téměř 600 obětí). Lyncheři téměř 100% unikli potrestání. Často k nim patřili i veřejní úředníci. Postavení lynche mimo zákon žádalo 7 presidentů. 3x byl takový návrh zákon schválen Sněmovnou representantů. Zákonodárná iniciativa pokaždé narazila na Senát.
  
 
K nejznámějším obětem patří Leo Frank a Emmett Till.
 
K nejznámějším obětem patří Leo Frank a Emmett Till.

Aktuální verse z 26. 7. 2015, 10:24

Lynch je extralegální trest, obvykle oběšení. Od fémového soudu se liší tím, že je typicky davový a neformální. Z pohledu státní moci se jedná o vraždu či obdobný zločin.

S výjimkou USA docházelo v jiných státech k lynchům jen v případě náhlého oslabení státní moci, např. po válce či revoluci. Lynch je pojmenován po mýthickém důstojníkovi Lynchovi. Od roku 1882 (od kdy tento jev začal být statisticky sledován) do roku 1968 bylo obětí lynche 4 743 Američanů, z toho ze 3/4 se jednalo o černochy, ve zbytku obvykle o Židy, odboráře a pacifisty. Nejvíce usmrcení bylo v Mississippi (téměř 600 obětí). Lyncheři téměř 100% unikli potrestání. Často k nim patřili i veřejní úředníci. Postavení lynche mimo zákon žádalo 7 presidentů. 3x byl takový návrh zákon schválen Sněmovnou representantů. Zákonodárná iniciativa pokaždé narazila na Senát.

K nejznámějším obětem patří Leo Frank a Emmett Till.

Prameny a literatura

  • heslo Lynch. In Ottův slovník naučný XVI, p. 514
  • Robert L. Zangrando: The NAACP Crusade Against Lynching, 1909–1950 (1980)