Majitel: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (překlep)
d (Typo)
Řádka 2: Řádka 2:
  
 
Podle § 309 [[ABGB]]: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím
 
Podle § 309 [[ABGB]]: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím
držitelem." V rámci vulgarisace [[právo|práva]] za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s [[vlastník]]em. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictví římského práva, zprostředkovaného přes Německo. Zatímco v ABGB jsou [[oprávnění]] věcí a tedy předmětem vlastnictví, v OZ 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.
+
držitelem." V rámci vulgarisace [[právo|práva]] za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s [[vlastník]]em. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictvím římského práva, zprostředkovaným přes Německo. Zatímco v ABGB jsou [[oprávnění]] věcí a tedy předmětem vlastnictví, v OZ 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.
  
 
[[Kategorie:Občanské právo]]
 
[[Kategorie:Občanské právo]]

Verse z 2. 2. 2007, 16:54

Majitel (lat. detentor) je osoba, která věc ovládá, má ji ve své moci.

Podle § 309 ABGB: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím držitelem." V rámci vulgarisace práva za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s vlastníkem. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictvím římského práva, zprostředkovaným přes Německo. Zatímco v ABGB jsou oprávnění věcí a tedy předmětem vlastnictví, v OZ 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.