Majitel: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(zpřesnění)
(Doplněno)
Řádka 11: Řádka 11:
 
# majitel [[průmyslové právo|průmyslových práv]] (chybné užití v [[přestupek|přestupkovém]] zákoně)
 
# majitel [[průmyslové právo|průmyslových práv]] (chybné užití v [[přestupek|přestupkovém]] zákoně)
 
# ''promiscue'' s "vlastník"
 
# ''promiscue'' s "vlastník"
 +
 +
Dá se tedy říci, že ABGB původně zamýšlenou, z římského práva vycházející tripartici majitel–držitel–vlastník (něm. ''Inhaber–Besitzer–Eigentümer'', lat. ''detentor–possessor–dominus'') živý jazyk neakceptoval a usus termínu ''majitel'' se posunul od doktrinou stanoveného synonyma k ''detentor'' k synonymu k ''vlastník''.
  
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
== {{Interní odkazy}} ==

Verse z 6. 2. 2007, 13:36

Majitel (lat. detentor) je osoba, která věc ovládá, má ji ve své moci.

Podle § 309 ABGB: "Kdo má věc ve své moci nebo úschově, sluje její majitel. Má-li majitel věci vůli ji za svou podržeti, jest jejím držitelem." V rámci vulgarisace práva za kommunismu došlo k ztotožnění majitele s vlastníkem. Potřebné rozlišování mezi vlastníkem, držitelem a majitelem z československého právního řádu do značné míry zmizelo a bylo nahrazeno scholastickým rozlišováním mezi věcmi a jinými předměty práv, dědictvím římského práva, zprostředkovaným přes Německo. Zatímco v ABGB jsou oprávnění věcí a tedy předmětem vlastnictví, v občanském zákoníku z r. 1964 věcí ani předmětem vlastnictví nejsou.

Majitel podle platného práva

Přes theoretickou správnost předchozího výkladu je třeba upozornit, že český právní řád používá termínu majitel i v mnoha dalších významech:

  1. majitel cenných papírů; zákon však preferuje pojem cenný papír na doručitele
  2. majitel obchodního podílu – místo systémovějšího "držitel" (srov. angl. shareholder); ve skutečnosti se však jedná o vlastníka
  3. majitel účtu v bance (angl. account holder)
  4. majitel průmyslových práv (chybné užití v přestupkovém zákoně)
  5. promiscue s "vlastník"

Dá se tedy říci, že ABGB původně zamýšlenou, z římského práva vycházející tripartici majitel–držitel–vlastník (něm. Inhaber–Besitzer–Eigentümer, lat. detentor–possessor–dominus) živý jazyk neakceptoval a usus termínu majitel se posunul od doktrinou stanoveného synonyma k detentor k synonymu k vlastník.

Vizte též