Náhradní rodinná péče: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Nová strana: '''Náhradní rodinná péče''' je poněkud umělý souborný pojem pro ty situace, kdy k nezletilci má oprávnění ještě někdo jiný než jeho rodič. == Druhy …)
 
(Podle propagandistů NRP je "z hlediska právního postavení dítěte nejvýhodnějším typem náhradní rodinné péče".[http://fod.cz/stranky/adopce/nrp/osvojeni.htm] Ve skutečnosti nelze biologické vazby práve)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Náhradní rodinná péče''' je poněkud umělý souborný pojem pro ty situace, kdy k [[nezletilost|nezletilci]] má oprávnění ještě někdo jiný než jeho rodič.
+
'''Náhradní rodinná péče''' (NRP) je poněkud umělý souborný pojem pro ty situace, kdy k [[nezletilost|nezletilci]] má oprávnění ještě někdo jiný než jeho rodič.
  
 
== Druhy ==
 
== Druhy ==
# '''osvojení''' (lat. ''adoptio'', angl. ''adoption''), §§ 711–771 [[NOZ]]. [[Právní fikce]] rodičovství.
+
# '''osvojení''' (lat. ''adoptio'', angl. ''adoption''), §§ 711–771 [[NOZ]]. [[Právní fikce]] rodičovství. Podle propagandistů NRP je "z hlediska právního postavení dítěte nejvýhodnějším typem náhradní rodinné péče".[http://fod.cz/stranky/adopce/nrp/osvojeni.htm] Ve skutečnosti nelze biologické vazby právem beze zbytku nahradit.
 
# '''poručenství''' nebo '''poručnictví''' (lat. ''tutela'', angl. ''wardship''), §§ 843–857 NOZ. Místo rodičů.
 
# '''poručenství''' nebo '''poručnictví''' (lat. ''tutela'', angl. ''wardship''), §§ 843–857 NOZ. Místo rodičů.
 
# '''pěstounství''' (angl. ''foster care''), §§ 873–885 NOZ.
 
# '''pěstounství''' (angl. ''foster care''), §§ 873–885 NOZ.

Verse z 23. 3. 2009, 13:45

Náhradní rodinná péče (NRP) je poněkud umělý souborný pojem pro ty situace, kdy k nezletilci má oprávnění ještě někdo jiný než jeho rodič.

Druhy

  1. osvojení (lat. adoptio, angl. adoption), §§ 711–771 NOZ. Právní fikce rodičovství. Podle propagandistů NRP je "z hlediska právního postavení dítěte nejvýhodnějším typem náhradní rodinné péče".[1] Ve skutečnosti nelze biologické vazby právem beze zbytku nahradit.
  2. poručenství nebo poručnictví (lat. tutela, angl. wardship), §§ 843–857 NOZ. Místo rodičů.
  3. pěstounství (angl. foster care), §§ 873–885 NOZ.