Náhradní rodinná péče: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Dočasnou institucí je opatrovnictví (lat. ''cura'', angl. ''custody''), §§ 858–867 NOZ, kdy je opatrovník jmenován ''ad hoc'' v kollisních případech.)
(oprava špatného překladu)
Řádka 6: Řádka 6:
 
# '''pěstounství''' (angl. ''foster care''), §§ 873–885 NOZ.
 
# '''pěstounství''' (angl. ''foster care''), §§ 873–885 NOZ.
  
Zcela překonaným typem NRP je ústavní péče, která však v [[ČR]] dosud převažuje. Dočasnou institucí je [[opatrovnictví]] (lat. ''cura'', angl. ''custody''), §§ 858–867 NOZ, kdy je opatrovník jmenován ''ad hoc'' v kollisních případech.
+
Zcela překonaným typem NRP je ústavní péče, která však v [[ČR]] dosud převažuje. Dočasnou institucí je [[opatrovnictví]] (lat. ''cura'', angl. ''guardianship ad litem''), §§ 858–867 NOZ, kdy je opatrovník jmenován ''ad hoc'' v kollisních případech.
  
 
[[Kategorie:Občanské právo]]
 
[[Kategorie:Občanské právo]]
  
 
[[cs:Náhradní rodinná péče]]
 
[[cs:Náhradní rodinná péče]]

Verse z 23. 3. 2009, 16:27

Náhradní rodinná péče (NRP) je poněkud umělý souborný pojem pro ty situace, kdy k nezletilci má oprávnění ještě někdo jiný než jeho rodič.

Druhy

  1. osvojení (lat. adoptio, angl. adoption), §§ 711–771 NOZ. Právní fikce rodičovství. Podle propagandistů NRP je "z hlediska právního postavení dítěte nejvýhodnějším typem náhradní rodinné péče".[1] Ve skutečnosti nelze biologické vazby právem beze zbytku nahradit.
  2. poručenství nebo poručnictví (lat. tutela, angl. wardship nebo guardianship), §§ 843–857 NOZ. Místo rodičů.
  3. pěstounství (angl. foster care), §§ 873–885 NOZ.

Zcela překonaným typem NRP je ústavní péče, která však v ČR dosud převažuje. Dočasnou institucí je opatrovnictví (lat. cura, angl. guardianship ad litem), §§ 858–867 NOZ, kdy je opatrovník jmenován ad hoc v kollisních případech.