Onus probandi: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Nová strana: '''Onus probandi''' ''z latiny'' důkazní břemeno. ''Anglicky'' onus of proof, burden of proof. Důkazní břemeno je závazek dokázat u soudu vinu žalovanému. V anglo-americkém…)
 
(IW)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Onus probandi''' ''z latiny'' důkazní břemeno. ''Anglicky'' onus of proof, burden of proof.
+
'''Onus probandi''' (lat. důkazní břemeno, angl. ''onus of proof'' nebo ''burden of proof'') je [[povinnost]] dokázat u soudu odpovědnost druhé strany (protistrany).
Důkazní břemeno je závazek dokázat u soudu vinu žalovanému.
+
 
V anglo-americkém právním systému se důkazní břemeno liší v případě civilního a trestního procesu. Při civilním procesu se používá a pro odsouzení postačuje převaha důkazů jedné strany ''anglicky preponderance of the evidence'' , v případě procesu trestního se používá důkazu nade vší pochybnost ''anglicky beyond reasonable doubt'' , kvůli jistotě, že nebude odsouzen nevinný pro nedostačující důkazy.
+
V [[Angloamerické právo|anglo-americkém právním systému]] se důkazní břemeno liší v případě civilního a trestního procesu. Při civilním procesu se používá a pro odsouzení postačuje převaha důkazů jedné strany (angl. ''preponderance of the evidence''), v případě procesu trestního se používá úrovně nade vší pochybnost (angl. '' beyond reasonable doubt''), aby byla jistota, že nebude odsouzen nevinný, neboť důkazy jsou nedostačující.
 +
 
 +
[[Kategorie:Latinské výrazy]]
 +
 
 +
[[ca:Onus probandi]]
 +
[[de:Beweislast]]
 +
[[en:Burden of proof]]
 +
[[es:Onus probandi]]
 +
[[fr:Charge de la preuve]]
 +
[[it:Onere della prova]]
 +
[[he:נטל ההוכחה]]
 +
[[la:Onus probandi]]
 +
[[mk:Товар на докажување]]
 +
[[ms:Beban pembuktian]]
 +
[[ja:証明責任]]
 +
[[no:Bevisbyrde]]
 +
[[pt:Ônus da prova]]
 +
[[fi:Todistuksen taakka]]
 +
[[sv:Bevisbörda]]
 +
[[zh:举证责任]]

Aktuální verse z 17. 5. 2009, 12:35

Onus probandi (lat. důkazní břemeno, angl. onus of proof nebo burden of proof) je povinnost dokázat u soudu odpovědnost druhé strany (protistrany).

V anglo-americkém právním systému se důkazní břemeno liší v případě civilního a trestního procesu. Při civilním procesu se používá a pro odsouzení postačuje převaha důkazů jedné strany (angl. preponderance of the evidence), v případě procesu trestního se používá úrovně nade vší pochybnost (angl. beyond reasonable doubt), aby byla jistota, že nebude odsouzen nevinný, neboť důkazy jsou nedostačující.