Paragraf: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(igatura S<sup>S</sup>, zkratky ze ''signum sectionis'', česky ''značka odstavce'')
(interwiki)
 
Řádka 19: Řádka 19:
  
 
[[Kategorie:Legislativa]]
 
[[Kategorie:Legislativa]]
 +
 +
[[cs:Paragraf]]
 +
[[da:Paragraftegn]]
 +
[[de:Paragraphenzeichen]]
 +
[[en:Section sign]]
 +
[[es:Signo de sección]]
 +
[[fi:Pykälämerkki]]
 +
[[fr:Paragraphe (symbole)]]
 +
[[he:סימן הסעיף]]
 +
[[it:Paragrafo (punteggiatura)]]
 +
[[ja:節記号]]
 +
[[nl:Paragraafsymbool]]
 +
[[no:Seksjonstegn]]
 +
[[pl:Paragraf]]
 +
[[pt:Parágrafo (símbolo)]]
 +
[[ru:Знак параграфа]]
 +
[[sv:Paragraftecken]]
 +
[[tr:Çengel işareti]]
 +
[[zh:分节符号]]

Aktuální verse z 10. 3. 2017, 12:06

Paragraf [značka §; její původ je nejasný, podle jedné theorie se vyvinula z hebrejského písmene ג (gimel), podle jiné je to ligatura SS, zkratky ze signum sectionis, česky značka odstavce] je základní číslovaná část právního předpisu. Ústavní zákony, mezinárodní úmluvy, smlouvy a některé další právní texty se místo na paragrafy člení na články (zkratka čl.) se stejným významem.

Paragrafy právního předpisu se číslují vzestupně počínaje od jedničky a zůstávají zachovány i v případě pozdější novelisace; pokud nutné vložit do textu další paragrafy, označují se malým písmenem za číslem paragrafu, např. "§ 49a občanského zákoníku".

Mezi paragrafem a číslem se vždy píše mezera. Má-li stát značka paragrafu na začátku věty, je třeba vypsat ji slovy, např. "Paragraf 115 se v tomto případě neuplatní.". Zdvojování značky § ve významu plurálu (např. "podle ustanovení §§ 153–155 trestního zákona"), dříve značně rozšířené, se z hlediska moderní typografie pokládá za nevhodné.

Popsané použití paragrafu je obvyklé pouze ve středoevropské jazykové oblasti, jinde se paragraf používá pro označení odstavců a připojuje se v odkazu za označení článku, např. "Article 64 § 2" nebo "Section 113 § 3".

Znak paragrafu (§) se – spolu s vahami slepé římské bohyně Iustitie – užívá jako jeden ze symbolů práva. Symbolem paragrafu je inspirováno i logo Iuridicta.

Vizte též