Právní skutečnost: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Doplněno)
(Upřesněno)
Řádka 1: Řádka 1:
 
Jako '''právní skutečnost''' se označuje právně relevantní faktický nebo právní stav nebo událost.
 
Jako '''právní skutečnost''' se označuje právně relevantní faktický nebo právní stav nebo událost.
  
Příkladem faktické právní skutečnosti je vzetí [[obviněný|obviněného]] do [[vazba|vazby]], příkladem právní skutečností, jíž neodpovídá žádná faktická událost, je [[právní moc|právní moc]] [[rozhodnutí]].
+
Příkladem faktické právní skutečnosti je vzetí [[obviněný|obviněného]] do [[vazba|vazby]], příkladem komplexní (odvozené) právní skutečností, jíž neodpovídá žádná faktická událost, je [[právní moc|právní moc]] [[rozhodnutí]].
  
Právní skutečnost může sama o sobě nebo ve spojení s dalšími právními skutečnosti naplňovat určité [[skutková podstata|skutkové podstaty]] a zakládat související [[právní vztah]]y, např. právní skutečností narození [[dítě]]te vzniká mezi dítětem a jeho rodiči právní vztah rodičovství, z něhož vyplývají pro obě strany rozsáhlá práva a právní povinnosti.
+
Právní skutečnost může sama o sobě nebo ve spojení s dalšími právními skutečnosti naplňovat určité [[skutková podstata|skutkové podstaty]] a zakládat a rušit související [[právní vztah]]y, např. právní skutečností narození [[dítě]]te vzniká mezi dítětem a jeho rodiči právní vztah rodičovství, z něhož vyplývají pro obě strany rozsáhlá práva a právní povinnosti.
  
Právní skutečnosti mohou být různě řetězeny a vázány na další podmínky: např. právní skutečnost oznámení [[rozhodnutí]] doručovaného do vlastních rukou nastává tehdy, když nastane 1. právní skutečnost doručení této písemnosti adresátu, nebo 2. právní skutečnost jejího odmítnutí adresátem, popř. 3. dojde-li k právní skutečnosti oznámení o uložení písemnosti a adresát si písemnost ani za deset dnů nevyzvedl, takže se uplatní [[právní fikce]] náhradního doručení.
+
Právní skutečnosti mohou být různě řetězeny a vázány na další [[podmínky]]: např. právní skutečnost oznámení [[rozhodnutí]] doručovaného do vlastních rukou nastává tehdy, když nastane 1. právní skutečnost doručení této písemnosti adresátu, nebo 2. právní skutečnost jejího odmítnutí adresátem, popř. 3. dojde-li k právní skutečnosti oznámení o uložení písemnosti a adresát si písemnost ani za deset dnů nevyzvedl, takže se uplatní [[právní fikce]] náhradního doručení.
  
 
{{Viztéž}}
 
{{Viztéž}}
 
* [[právní fikce]]
 
* [[právní fikce]]
 
* [[právní domněnka]]
 
* [[právní domněnka]]

Verse z 30. 10. 2005, 16:13

Jako právní skutečnost se označuje právně relevantní faktický nebo právní stav nebo událost.

Příkladem faktické právní skutečnosti je vzetí obviněného do vazby, příkladem komplexní (odvozené) právní skutečností, jíž neodpovídá žádná faktická událost, je právní moc rozhodnutí.

Právní skutečnost může sama o sobě nebo ve spojení s dalšími právními skutečnosti naplňovat určité skutkové podstaty a zakládat a rušit související právní vztahy, např. právní skutečností narození dítěte vzniká mezi dítětem a jeho rodiči právní vztah rodičovství, z něhož vyplývají pro obě strany rozsáhlá práva a právní povinnosti.

Právní skutečnosti mohou být různě řetězeny a vázány na další podmínky: např. právní skutečnost oznámení rozhodnutí doručovaného do vlastních rukou nastává tehdy, když nastane 1. právní skutečnost doručení této písemnosti adresátu, nebo 2. právní skutečnost jejího odmítnutí adresátem, popř. 3. dojde-li k právní skutečnosti oznámení o uložení písemnosti a adresát si písemnost ani za deset dnů nevyzvedl, takže se uplatní právní fikce náhradního doručení.

Šablona:Viztéž