Ratio decidendi: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (Link)
(V praxi českých soudů není odůvodnění vysvětlením výroku, nýbrž formalisovaným výtahem jednotlivých podání a dokazování a výčtem použitých právních norem, tj. pouhou rekapitulací.)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze od 2 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''''Ratio decidendi''''' (lat. důvod rozhodnutí) je název pro tu část rozhodnutí, v níž jsou vysvětleny důvody, které vedly k tomu, že ten, kdo rozhodnutí vydal, rozhodl určitým způsobem.
+
'''''Ratio decidendi''''' (lat. důvod rozhodnutí) je název pro tu část rozhodnutí, v níž jsou vysvětleny důvody, které vedly k tomu, že ten, kdo rozhodnutí vydal, rozhodl určitým způsobem. Opakem je [[obiter dictum]].
  
Další argumenty shrnuje část nazývaná '''''obiter dictum''''' (lat. doslova řečeno mimochodem). Tato část není autoritativní a nemusí být podrobně odůvodněna, je uváděna pouze pro dokreslení a má v případě, že je součástí zrušovacího rozhodnutí, význam jako vodítko pro další rozhodování podřízeného [[soud]]u nebo [[úřad]]u.
+
Příklad: "Kasační stížnost byla podána opožděně (=''ratio decidendi''), avšak nemohla by zřejmě uspět ani v případě, že by byla včasná, neboť stěžovatel se domáhá rozhodnutí ve věci, jež je vyňata z pravomoci soudů (=''obiter dictum'')." V [[precedens|precedenčních]] systémech je závaznou částí precedentu pouze ''ratio decidendi''; argumentace ''obiter dictum'' precedenční účinky nemá.
  
Příklad: "Kasační stížnost byla podána opožděně (=''ratio decidendi''), avšak nemohla by uspět ani v případě, že by byla včasná, neboť stěžovatel se domáhá rozhodnutí ve věci, jež je vyňata z pravomoci soudů (=''obiter dictum'')."
+
V praxi českých soudů není odůvodnění vysvětlením výroku, nýbrž formalisovaným výtahem jednotlivých podání a dokazování a výčtem použitých právních norem, tj. pouhou rekapitulací.
 
 
V [[precedens|precedenčních]] systémech je závaznou částí precedentu pouze ''ratio decidendi''; argumentace ''obiter dictum'' precedenční účinky nemá.
 
  
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
== {{Interní odkazy}} ==
Řádka 13: Řádka 11:
  
 
[[Kategorie:Procesní právo]]
 
[[Kategorie:Procesní právo]]
 +
 +
[[en:Ratio decidendi]]
 +
[[es:Ratio decidendi]]
 +
[[he:רציו דיסידנדי]]
 +
[[ja:判決理由]]
 +
[[ko:판결이유]]
 +
[[no:Ratio decidendi]]

Aktuální verse z 3. 5. 2008, 19:40

Ratio decidendi (lat. důvod rozhodnutí) je název pro tu část rozhodnutí, v níž jsou vysvětleny důvody, které vedly k tomu, že ten, kdo rozhodnutí vydal, rozhodl určitým způsobem. Opakem je obiter dictum.

Příklad: "Kasační stížnost byla podána opožděně (=ratio decidendi), avšak nemohla by zřejmě uspět ani v případě, že by byla včasná, neboť stěžovatel se domáhá rozhodnutí ve věci, jež je vyňata z pravomoci soudů (=obiter dictum)." V precedenčních systémech je závaznou částí precedentu pouze ratio decidendi; argumentace obiter dictum precedenční účinky nemá.

V praxi českých soudů není odůvodnění vysvětlením výroku, nýbrž formalisovaným výtahem jednotlivých podání a dokazování a výčtem použitých právních norem, tj. pouhou rekapitulací.

Vizte též