Veřejné právo: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
((či šířeji stát – člověk), tedy vertikálním vztahům.)
(Typickým veřejným právem je sociální ochrana, jejíž součástí jsou zdravotní služby, sociální pomoc a právo na sociální zabezpečení)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
 
'''Veřejné právo''' je takové [[právo]], kde právní vztahy jím upravené jsou ''asymetrické'' a ''nerovné'' (vrchnostenské), odpovídající vztahu [[stát]] – [[občan]] (či šířeji stát – [[člověk]]), tedy vertikálním vztahům.
 
'''Veřejné právo''' je takové [[právo]], kde právní vztahy jím upravené jsou ''asymetrické'' a ''nerovné'' (vrchnostenské), odpovídající vztahu [[stát]] – [[občan]] (či šířeji stát – [[člověk]]), tedy vertikálním vztahům.
  
Typickým veřejným právem je právo na [[sociální zabezpečení]]: sociální dávky může požadovat pouze [[fysická osoba]], jsou vypláceny ze státního rozpočtu a o jejich výši rozhoduje [[správní úřad]] ve [[správní řízení|správním řízení]] rozhodnutím, jež je [[správní akt|správním aktem]]. Není-li občan s rozhodnutím správního úřadu spokojen, může požádat o jeho přezkoumání [[soud]], který o jeho návrhu rozhodne ve [[správní soudnictví|správním soudnictví]].
+
Ve veřejném právu platí [[zásada]] enumerace veřejnoprávních pretensí (čl. 2 odst. 3 [[ústava|ústavy]] a čl. 2 odst. 2 [[Listina|Listiny]]).[http://nalus.usoud.cz/Search/ResultDetail.aspx?id=74329] Základní methodou veřejnoprávní [[regulace]] je [[kogentní norma|kogentní]] stanovení minim.
 +
 
 +
Typickým veřejným právem je [[sociální ochrana]], jejíž součástí jsou zdravotní služby, sociální pomoc a právo na [[sociální zabezpečení]]: sociální dávky může požadovat pouze [[fysická osoba]], jsou vypláceny ze státního rozpočtu a o jejich výši rozhoduje [[správní úřad]] ve [[správní řízení|správním řízení]] rozhodnutím, jež je [[správní akt|správním aktem]]. Není-li člověk s rozhodnutím správního úřadu spokojen, může požádat o jeho přezkoumání [[soud]], který o jeho návrhu rozhodne ve [[správní soudnictví|správním soudnictví]].
  
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
== {{Interní odkazy}} ==

Aktuální verse z 15. 7. 2013, 12:57

Veřejné právo je takové právo, kde právní vztahy jím upravené jsou asymetrické a nerovné (vrchnostenské), odpovídající vztahu státobčan (či šířeji stát – člověk), tedy vertikálním vztahům.

Ve veřejném právu platí zásada enumerace veřejnoprávních pretensí (čl. 2 odst. 3 ústavy a čl. 2 odst. 2 Listiny).[1] Základní methodou veřejnoprávní regulace je kogentní stanovení minim.

Typickým veřejným právem je sociální ochrana, jejíž součástí jsou zdravotní služby, sociální pomoc a právo na sociální zabezpečení: sociální dávky může požadovat pouze fysická osoba, jsou vypláceny ze státního rozpočtu a o jejich výši rozhoduje správní úřad ve správním řízení rozhodnutím, jež je správním aktem. Není-li člověk s rozhodnutím správního úřadu spokojen, může požádat o jeho přezkoumání soud, který o jeho návrhu rozhodne ve správním soudnictví.

Vizte též

Prameny a literatura