Veřejné právo: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(-double red)
(Typickým veřejným právem je sociální ochrana, jejíž součástí jsou zdravotní služby, sociální pomoc a právo na sociální zabezpečení)
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí od jednoho dalšího uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
#redirect [[Právo]]
+
'''Veřejné právo''' je takové [[právo]], kde právní vztahy jím upravené jsou ''asymetrické'' a ''nerovné'' (vrchnostenské), odpovídající vztahu [[stát]] – [[občan]] (či šířeji stát – [[člověk]]), tedy vertikálním vztahům.
 +
 
 +
Ve veřejném právu platí [[zásada]] enumerace veřejnoprávních pretensí (čl. 2 odst. 3 [[ústava|ústavy]] a čl. 2 odst. 2 [[Listina|Listiny]]).[http://nalus.usoud.cz/Search/ResultDetail.aspx?id=74329] Základní methodou veřejnoprávní [[regulace]] je [[kogentní norma|kogentní]] stanovení minim.
 +
 
 +
Typickým veřejným právem je [[sociální ochrana]], jejíž součástí jsou zdravotní služby, sociální pomoc a právo na [[sociální zabezpečení]]: sociální dávky může požadovat pouze [[fysická osoba]], jsou vypláceny ze státního rozpočtu a o jejich výši rozhoduje [[správní úřad]] ve [[správní řízení|správním řízení]] rozhodnutím, jež je [[správní akt|správním aktem]]. Není-li člověk s rozhodnutím správního úřadu spokojen, může požádat o jeho přezkoumání [[soud]], který o jeho návrhu rozhodne ve [[správní soudnictví|správním soudnictví]].
 +
 
 +
== {{Interní odkazy}} ==
 +
* [[Ústavní právo]]
 +
* [[Mezinárodní právo]]
 +
* [[Evropské právo]]
 +
* [[Trestní právo]]
 +
* [[Soukromé právo]]
 +
 
 +
== {{Reference}} ==
 +
* Martin Loughlin: ''The Idea of Public Law''. OUP 2004, 194 pp., ISBN 978-0199274727
 +
 
 +
[[Kategorie:Základní pojmy]]

Aktuální verse z 15. 7. 2013, 12:57

Veřejné právo je takové právo, kde právní vztahy jím upravené jsou asymetrické a nerovné (vrchnostenské), odpovídající vztahu státobčan (či šířeji stát – člověk), tedy vertikálním vztahům.

Ve veřejném právu platí zásada enumerace veřejnoprávních pretensí (čl. 2 odst. 3 ústavy a čl. 2 odst. 2 Listiny).[1] Základní methodou veřejnoprávní regulace je kogentní stanovení minim.

Typickým veřejným právem je sociální ochrana, jejíž součástí jsou zdravotní služby, sociální pomoc a právo na sociální zabezpečení: sociální dávky může požadovat pouze fysická osoba, jsou vypláceny ze státního rozpočtu a o jejich výši rozhoduje správní úřad ve správním řízení rozhodnutím, jež je správním aktem. Není-li člověk s rozhodnutím správního úřadu spokojen, může požádat o jeho přezkoumání soud, který o jeho návrhu rozhodne ve správním soudnictví.

Vizte též

Prameny a literatura