Ministr: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (Formulace)
(přepracování)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Ministr''' je člen [[vláda|vlády]].
+
'''Ministr''' je člen [[vláda|vlády]]. Není podstatné, zda řídí nějaké [[ministerstvo]] nebo má ve vládě ještě nejakou funkci (např. je jejím předsedou).
  
Termínu ministr se užívá ve dvou různých, částečně odlišných významech:
+
V případě, že ministr neřídí žádné ministerstvo, je označován jako '''ministr bez portfeje''' (fr. ''portefeuille'' = náprsní taška, přeneseně ministerské křeslo). Ve vládě jich může být několik, jeden, nebo žádný. V poslední době bývá v [[ČR]] právě jeden. Ministr nemusí být jen řadový člen vlády, ale může být ve vládě nějakou funkci. Ministr, který vládu řídí, je [[premiér]]. Ten může být jen jeden. Jeho zástupcem je [[místopředseda vlády]], kterážto funkce je obvyklá především v postkommunistických zemích, kde jich navíc bývá povícero.
# podle [[Ústavy]] je ministrem řadový člen vlády (tj. nikoli [[premiér]] nebo [[místopředseda vlády]])
 
# v tradičním usu se jako ministr označuje ten člen vlády, který stojí v čele [[ministerstvo|ministerstva]], a dále je ministrem jeden řadový člen vlády označovaný jako '''ministr bez portfeje''' (fr. ''portefeuille'' = náprsní taška, přeneseně ministerské křeslo).
 
  
Podle toho, které ministerstvo řídí, přísluší ministru titul, např. ''ministr vnitra'' nebo ''ministr životního prostředí''.
+
Podle toho, které ministerstvo řídí, přísluší ministru titul, např. ''ministr vnitra'' nebo ''ministr životního prostředí''. Počet ministrů v prvém smyslu není žádným [[právní předpis|právním předpisem]] omezen, počet ministrů ve druhém smyslu je dán počtem ministerstev, jichž je podle [[kompetenční zákon|kompetenčního zákona]] 15, se započtením ministra bez portfeje má tedy vláda celkem 16 ministrů.
  
Počet ministrů v prvém smyslu není žádným [[právní předpis|právním předpisem]] omezen, počet ministrů ve druhém smyslu je dán počtem ministerstev, jichž je podle [[kompetenční zákon|kompetenčního zákona]] 15, se započtením ministra bez portfeje má tedy vláda celkem 16 ministrů.
+
Podle doslovného výkladu ústavy nejsou [[místopředseda vlády|místopředsedové vlády]] ministry ani tehdy, stojí-li v čele ministerstva, přestože jsou tak v médiích běžně označováni (např. "místopředseda vlády a ministr financí").
 
 
''De lege lata'' nejsou [[místopředseda vlády|místopředsedové vlády]] ministry ani tehdy, stojí-li v čele ministerstva, přestože jsou tak v médiích běžně označováni (např. "místopředseda vlády a ministr financí").
 
  
 
[[da:Gesandt]]
 
[[da:Gesandt]]

Verse z 3. 10. 2005, 10:49

Ministr je člen vlády. Není podstatné, zda řídí nějaké ministerstvo nebo má ve vládě ještě nejakou funkci (např. je jejím předsedou).

V případě, že ministr neřídí žádné ministerstvo, je označován jako ministr bez portfeje (fr. portefeuille = náprsní taška, přeneseně ministerské křeslo). Ve vládě jich může být několik, jeden, nebo žádný. V poslední době bývá v ČR právě jeden. Ministr nemusí být jen řadový člen vlády, ale může být ve vládě nějakou funkci. Ministr, který vládu řídí, je premiér. Ten může být jen jeden. Jeho zástupcem je místopředseda vlády, kterážto funkce je obvyklá především v postkommunistických zemích, kde jich navíc bývá povícero.

Podle toho, které ministerstvo řídí, přísluší ministru titul, např. ministr vnitra nebo ministr životního prostředí. Počet ministrů v prvém smyslu není žádným právním předpisem omezen, počet ministrů ve druhém smyslu je dán počtem ministerstev, jichž je podle kompetenčního zákona 15, se započtením ministra bez portfeje má tedy vláda celkem 16 ministrů.

Podle doslovného výkladu ústavy nejsou místopředsedové vlády ministry ani tehdy, stojí-li v čele ministerstva, přestože jsou tak v médiích běžně označováni (např. "místopředseda vlády a ministr financí").