Hexabiblos: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(zakládám novou kategorii Kategorie:Byzantské právo)
(Εξάβιβλος, IW)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Hexabiblos''' (řecky "šestikniha") je sbírka byzantských císařských zákonů. Kolem roku 1345 ji pro své vlastní účely sestavil soluňský soudce Konstantin Harmenopulos. Jedná se o zkrácený kompilát [[Basiliky|Basilik]], uzpůsobený soudní praxi, dále jsou jeho součástí i další novely, taktéž obsahuje velkou část rovněž revidovaného [[Procheiron]]u. Zajímavostí je, že Hexabiblos zůstal pro Řecko v platnosti i po zániku Byzantské říše, platil po celou dobu Osmanské říše, platnost byla zachována i v Řeckém království vzniklé 1835. Nakonec byl definitivně zrušen byl až po šesti stech letech, 1946.
+
'''Hexabiblos''' (řec. Εξάβιβλος, ''Šestikniha'') je sbírka byzantských císařských zákonů. Kolem roku 1345 ji pro své vlastní účely sestavil soluňský soudce Konstantin Harmenopulos.
 +
 
 +
Jedná se o zkrácený kompilát [[Basiliky|Basilik]], uzpůsobený soudní praxi, dále jsou jeho součástí i další novely, taktéž obsahuje velkou část rovněž revidovaného [[Procheiron]]u. Zajímavostí je, že Hexabiblos zůstal pro Řecko v platnosti i po zániku Byzantské říše, platil po celou dobu Osmanské říše a platnost byla zachována i v Řeckém království po roce 1835. Nakonec byl definitivně zrušen až po šesti stech letech, roku 1946.
  
 
[[Kategorie:Byzantské právo]]
 
[[Kategorie:Byzantské právo]]
 +
 +
[[de:Hexabiblos]]
 +
[[sv:Hexabiblos]]

Aktuální verse z 4. 7. 2010, 18:15

Hexabiblos (řec. Εξάβιβλος, Šestikniha) je sbírka byzantských císařských zákonů. Kolem roku 1345 ji pro své vlastní účely sestavil soluňský soudce Konstantin Harmenopulos.

Jedná se o zkrácený kompilát Basilik, uzpůsobený soudní praxi, dále jsou jeho součástí i další novely, taktéž obsahuje velkou část rovněž revidovaného Procheironu. Zajímavostí je, že Hexabiblos zůstal pro Řecko v platnosti i po zániku Byzantské říše, platil po celou dobu Osmanské říše a platnost byla zachována i v Řeckém království po roce 1835. Nakonec byl definitivně zrušen až po šesti stech letech, roku 1946.