Diskuse k Iuridictum:Autorská práva
Toto je potřeba podstatně upravit, např. vysvětlit různé zákonné licence podle AutZ. --Tomáš Pecina 21:19, 25. 9. 2005 (CEST)
Navíc je tam nějaký podivný ns, tato stránka se vypisuje v seznamu jako článek. --Tomáš Pecina 14:12, 26. 9. 2005 (CEST)
Povinnost uvádět autory dle GFDL 4/B
Snad předem drobný úvod: ač jsem uživatelem Wikipedie, tenhle příspěvek píšu jako člověk dlouhodobě se zajímající o wiki a jako právní kutil dlouhodobě se zajímací o licence wiki. V otázkách licence jsem už "vrtal" snad na pěti wiki, takže následující poznámku prosím nevnímejte prizmatem vztahů Iuridictum - česká Wikipedie.
Licence GNU FDL je pro wiki z mnoha důvodů nevhodná. Asi největším probléme jsou požadavky v části 4. Legální užití FDL ve wiki založené na software MediaWiki se podle mého právně-kutilského názoru zakládá mimo jiné na předpokladech
- uložením do wiki, v bodu A., uživatel konkludentě souhlasí s použitím starého názvu dalšími uživateli (je zřejmé, že název se nemění, a stejné právo mu dal předchozí uživatel)
- v bodu B. uživatel taktéž konkludentně souhlasí že nebude uváděn na Title page dokumentu (protože jasně vidí, že vydavatel žádné autory na Title page neuvádí).
- za součást dokumentu se považují i různé na úrovni html oddělené stránky, které obsahují různé povinné sekce, jako historie, disclaimers atd. , čímž se splňují body H, I, J, K, O a případě další
Legální provoz wiki pak funguje tak, že každý uživatel se všemi "release" i se stavem uvádění historie atd. souhlasí (pro všechny další uživatele) a zároveň využívá toho, že má tento souhlas od předchozího uživatele. (Souhlas se samozřejmě vztahuje i na vydavatele wiki.)
Současný text stránky Autorská práva víceméně říká, že na další články v řetězu FDL uživatelů se zbavení povinnosti podle 4/B nevztahuje. (Ač vydavatel tohoto serveru je té povinnosti zjevně zbaven.) Tenhle výklad mi přijde nesprávný a potenciálně dost nebezpečný, protože uvádí všechny další uživatele v FDL řetězu do nejistoty, případně by je nutil získávat souhlas ne od vydavatele předchozí modifikované verze, ale od všech hlavních autorů v celé jeho historii. (Kdybych tento výklad přijal, můžu například požadovat po serveru answers.com, aby začal uvádět moje jméno u článků z Wikipedie u nichž jsem hlavním autorem - souhlas jsem jim konkrétně nedal.)
Aby FDL a její použití v MediaWiki nebylo v přímém rozporu s českým a.z., je taky nutné předpokládat, že uvedení autorů stačí v Historii (která se stejně kvůli FDL považuje za součást dokumentu).
Zvlášť proto, že Iuridictum je wiki o právech a náhodným zájemcem o wiki může být považována za vhodný příklad k napodobení, bych prosil, jestli by zdejší právníci onu formulaci (a domáhání se jmenovitého uvedení na Title page na jiných wiki) nezvážili. Současný stav by mohl šířit FUD mezi zájmece o užití GFDL obsahu vůbec. (Dočetl jsem například "...podmínky GNU FDL nejsme schopni splnit..."). --Wikimol 9. 11. 2005, 17:51 (CET)