Anglo-americké právo
Angloamerické právo, někdy nepřesně ztotožňováno s common law (v protikladu k civil law), je právní systém používaný ve Velké Británii, USA a v zemích Britského společenství národů. Jeho hlavním protikladem je kontinentální právo.
V angloamerickém právu existuje dvě větve: podobně jako v kontinentálním právu lze rozlišovat positivní a přirozené právo, které jsou zároveň v protikladu a zároveň se doplňují, angloamerické právo je tvořena dvěma složkami, u nichž je tento specifický vztah ještě zřetelnější:
- common law, původně psané královské právo, vycházející z římského práva
- equity, původně prerogativní královské právo, založené na systému precedentů a maxim a zmírňující tvrdost common law
Moderní angloamerické právo je založeno na systému precedentů (je to judge-made law) a dochází k jeho postupné divergenci: zatímco právo v Anglii se začíná přibližovat kontinentálnímu právu, americké právo si podrželo více tradičních, archaisujících prvků; v dnešní době by proto bylo přesnější hovořit o právu anglickém a americkém jako o zvláštních, samostatných právních systémech. Svébytný charakter má rovněž právo skotské, jež je konglomerátem různých právních systémů.
Srovnání anglosaského a kontinentálního práva
Rozdíly mezi oběma právními systémy jsou spíše mentální než faktické. F. H. Lawson v The Rational Strength of English Law (London 1951), p. 21, prohlásil:
The judge working with a code is like a man who has been told he could walk about more or less as he liked in a room, but could not go outside.
Avšak kupř. precedens a judikát jsou de facto to samé, až na to, že precedens má všeobecnou právní závaznost, zatímco judikát pouze faktickou.
Vizte též
- common law (anglicky)
- equity (anglicky)