Dekret č. 88/1945 Sb.: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (Robot: Automated text replacement (-\[\[Kategorie:Základní práva\]\] +Kategorie:Lidská práva))
(I poté však mohlo být nepracovat trestné, protože to mohlo být posuzováno jako trestný čin příživnictví.)
Řádka 3: Řádka 3:
 
[[Dekret]]em byla stanovena všeobecná pracovní povinnost mužů ve věku 16 až 55 let a žen od 18 to 45 let, s výjimkou žen těhotných. Všechny [[pracovní poměr|pracovní]] a [[učební poměr]]y podléhaly schválení okresním úřadem.
 
[[Dekret]]em byla stanovena všeobecná pracovní povinnost mužů ve věku 16 až 55 let a žen od 18 to 45 let, s výjimkou žen těhotných. Všechny [[pracovní poměr|pracovní]] a [[učební poměr]]y podléhaly schválení okresním úřadem.
  
Ač dekret nestanovil tak tvrdé podmínky, jaké byly stanoveny v případě sudetských Němců a Maďarů ([[cf.]] [[dekret č. 71/1945 Sb.]]), systém "umístěnek", tedy administrativních [[rozhodnutí]] o přidělení zaměstnance na určité [[pracovní místo]], trval až do r. 1958, a povinnost získat úřední souhlas s uzavřením pracovního poměru byl zrušen až [[zákoník práce|zákoníkem práce]] s [[účinnost]]í od 1. ledna 1966. I poté však bylo nepracovat trestné, protože to bylo posuzováno jako trestný čin [[příživnictví]].
+
Ač dekret nestanovil tak tvrdé podmínky, jaké byly stanoveny v případě sudetských Němců a Maďarů ([[cf.]] [[dekret č. 71/1945 Sb.]]), systém "umístěnek", tedy administrativních [[rozhodnutí]] o přidělení zaměstnance na určité [[pracovní místo]], trval až do r. 1958, a povinnost získat úřední souhlas s uzavřením pracovního poměru byl zrušen až [[zákoník práce|zákoníkem práce]] s [[účinnost]]í od 1. ledna 1966. I poté však mohlo být nepracovat trestné, protože to mohlo být posuzováno jako trestný čin [[příživnictví]].
  
 
{{Viztéž}}
 
{{Viztéž}}

Verse z 29. 10. 2006, 15:31

Dekret č. 88/1945 Sb. o všeobecné pracovní povinnosti, vydaný 1. října 1945, je jedním z dekretů presidenta Beneše.

Dekretem byla stanovena všeobecná pracovní povinnost mužů ve věku 16 až 55 let a žen od 18 to 45 let, s výjimkou žen těhotných. Všechny pracovní a učební poměry podléhaly schválení okresním úřadem.

Ač dekret nestanovil tak tvrdé podmínky, jaké byly stanoveny v případě sudetských Němců a Maďarů (cf. dekret č. 71/1945 Sb.), systém "umístěnek", tedy administrativních rozhodnutí o přidělení zaměstnance na určité pracovní místo, trval až do r. 1958, a povinnost získat úřední souhlas s uzavřením pracovního poměru byl zrušen až zákoníkem práce s účinností od 1. ledna 1966. I poté však mohlo být nepracovat trestné, protože to mohlo být posuzováno jako trestný čin příživnictví.

Šablona:Viztéž

Šablona:Externí