Lid: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Nová strana: '''Lid''' je subjektem práv a prvkem demokratického státu. Jedná se však o poněkud mlhavý, obtížně definovatelný pojem, kterému nejblíže odpovídá množin...)
 
(link na občan)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Lid''' je subjektem práv a prvkem [[demokracie|demokratického]] státu. Jedná se však o poněkud mlhavý, obtížně definovatelný pojem, kterému nejblíže odpovídá množina všech fyzických osob na daném území, avšak nekryje se s pojmem občan. Idea lidu ovšem sehrála ústřední roli při vývoji moderní demokracie, kdy došlo ke změně ve vykonávání funkce [[suverén|suveréna]]. Místo [[absolutismus|absolutistického]] monarchy přešla na "lid". Zatímco u suveréna je jeho vůle obvykle jednoznačně zřejmá, pro zjišťování vůle lidu jsou potřebné složitější mechanismy jako kupříkladu [[volby]] či [[referendum]]. Jako "vůle lidu" je pak obvykle chápáno rozhodnutí většiny.
+
'''Lid''' je subjektem práv a prvkem [[demokracie|demokratického]] státu. Jedná se však o poněkud mlhavý, obtížně definovatelný pojem, kterému nejblíže odpovídá množina všech fyzických osob na daném území, avšak nekryje se s pojmem [[občan]]. Idea lidu ovšem sehrála ústřední roli při vývoji moderní demokracie, kdy došlo ke změně ve vykonávání funkce [[suverén|suveréna]]. Místo [[absolutismus|absolutistického]] monarchy přešla na "lid". Zatímco u suveréna je jeho vůle obvykle jednoznačně zřejmá, pro zjišťování vůle lidu jsou potřebné složitější mechanismy jako kupříkladu [[volby]] či [[referendum]]. Jako "vůle lidu" je pak obvykle chápáno rozhodnutí většiny.

Verse z 19. 2. 2007, 02:58

Lid je subjektem práv a prvkem demokratického státu. Jedná se však o poněkud mlhavý, obtížně definovatelný pojem, kterému nejblíže odpovídá množina všech fyzických osob na daném území, avšak nekryje se s pojmem občan. Idea lidu ovšem sehrála ústřední roli při vývoji moderní demokracie, kdy došlo ke změně ve vykonávání funkce suveréna. Místo absolutistického monarchy přešla na "lid". Zatímco u suveréna je jeho vůle obvykle jednoznačně zřejmá, pro zjišťování vůle lidu jsou potřebné složitější mechanismy jako kupříkladu volby či referendum. Jako "vůle lidu" je pak obvykle chápáno rozhodnutí většiny.