Nepříčetnost: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (přemisťuje stránku Příčetnost na stránku Nepříčetnost: Terminus technicus je nepříčetnost, příčetnost trestní právo nezná)
(Úpravy po přesunu)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Příčetnost''' je takový psychický stav, který jednajícímu umožňuje rozpoznat nebezpečnost jeho chování a dostatečně je ovládat. Je-li [[pachatel]] v době spáchání činu nepříčetný, není trestně odpovědný, ledaže by si tento stav [[úmysl]]ně přivodil s cílem [[trestný čin]] spáchat ("napil se na kuráž").
+
'''Nepříčetnost''' je takový psychický stav, v němž jednající není s to rozpoznat nebezpečnost svého chování nebo je nedokáže dostatečně ovládat. Je-li [[pachatel]] v době spáchání činu nepříčetný, není trestně odpovědný, ledaže by si tento stav [[úmysl]]ně přivodil s cílem [[trestný čin]] spáchat ("napil se na kuráž").
  
Stav příčetnosti má dvě složky:
+
K tomu, aby byl pachatel příčetný, musí být u něj zachována jak rozpoznávací, tak ovládací schopnost.
# '''Rozpoznávací schopnost.''' Tato schopnost je dlouhodobě snížená nebo zcela vymizelá v případě vážně duševně nemocných pachatelů (schizofrenie) nebo pachatelů s vyšším stupněm mentální retardace. Krátkodobě může být rozpoznávací schopnost snížena v důsledku intoxikace alkoholem nebo jinými [[návyková látka|návykovými látkami]]. Pachatelům takových trestných činů bývá běžně [[soud]]em místo [[trest]]u nařízena [[ochranná léčba]].
 
# '''Ovládací schopnost.''' Schopnost ovládnout své jednání se snižuje nebo ztrácí i v situaci, kdy se psychicky zdravý a střízlivý člověk dostane do zcela mimořádné situace, která krátkodobě změní navyklé vzorce jeho jednání (např. manžel, který zjistí, že jeho manželka byla právě [[znásilnění|znásilněna]], pachatele dostihne a [[vražda|zavraždí]]). Tyto případy bývají sporné, neboť v obecném povědomí (''[[lex talionis]]'') není tento druh nepříčetnosti dostatečným důvodem k zániku trestní odpovědnosti.
 
  
Částečné snížení rozpoznávací nebo ovládací schopnosti k zániku trestní odpovědnosti nepostačuje, k tomu je třeba, aby aspoň jedna z těchto složek byla zcela vymizelá.
+
'''Rozpoznávací schopnost''', tedy schopnost chápat důsledky svého jednání, jeho [[společenská nebezpečnost|společenskou nebezpečnost]], je dlouhodobě snížená nebo zcela vymizelá u vážně duševně nemocných pachatelů (schizofrenie) nebo u pachatelů s vyšším stupněm mentální retardace. Krátkodobě může být rozpoznávací schopnost snížena v důsledku intoxikace alkoholem nebo jinými [[návyková látka|návykovými látkami]]. Pachatelům takových trestných činů bývá běžně [[soud]]em místo [[trest]]u nařizována [[ochranná léčba]].
 +
 
 +
'''Ovládací schopnost''', schopnost ovládnout své jednání, se snižuje nebo ztrácí i v situaci, kdy se psychicky zdravý a střízlivý člověk dostane do zcela mimořádné situace, která krátkodobě změní navyklé vzorce jeho chování (např. manžel, který zjistí, že jeho manželka byla právě [[znásilnění|znásilněna]], pachatele dostihne a [[vražda|zavraždí]] jej). Tyto případy bývají sporné, neboť v obecném povědomí (''[[lex talionis]]'') není tento druh nepříčetnosti dostatečným důvodem k zániku trestní odpovědnosti.
 +
 
 +
Částečné snížení rozpoznávací nebo ovládací schopnosti k zániku trestní odpovědnosti nepostačuje, k tomu je třeba, aby aspoň jedna z těchto složek zcela vymizela.
  
 
Okolnost, že trestný čin byl spáchán ve stavu silného rozrušení, je jednou z [[polehčující okolnost|polehčujících okolností]].
 
Okolnost, že trestný čin byl spáchán ve stavu silného rozrušení, je jednou z [[polehčující okolnost|polehčujících okolností]].

Verse z 12. 11. 2006, 10:32

Nepříčetnost je takový psychický stav, v němž jednající není s to rozpoznat nebezpečnost svého chování nebo je nedokáže dostatečně ovládat. Je-li pachatel v době spáchání činu nepříčetný, není trestně odpovědný, ledaže by si tento stav úmyslně přivodil s cílem trestný čin spáchat ("napil se na kuráž").

K tomu, aby byl pachatel příčetný, musí být u něj zachována jak rozpoznávací, tak ovládací schopnost.

Rozpoznávací schopnost, tedy schopnost chápat důsledky svého jednání, jeho společenskou nebezpečnost, je dlouhodobě snížená nebo zcela vymizelá u vážně duševně nemocných pachatelů (schizofrenie) nebo u pachatelů s vyšším stupněm mentální retardace. Krátkodobě může být rozpoznávací schopnost snížena v důsledku intoxikace alkoholem nebo jinými návykovými látkami. Pachatelům takových trestných činů bývá běžně soudem místo trestu nařizována ochranná léčba.

Ovládací schopnost, schopnost ovládnout své jednání, se snižuje nebo ztrácí i v situaci, kdy se psychicky zdravý a střízlivý člověk dostane do zcela mimořádné situace, která krátkodobě změní navyklé vzorce jeho chování (např. manžel, který zjistí, že jeho manželka byla právě znásilněna, pachatele dostihne a zavraždí jej). Tyto případy bývají sporné, neboť v obecném povědomí (lex talionis) není tento druh nepříčetnosti dostatečným důvodem k zániku trestní odpovědnosti.

Částečné snížení rozpoznávací nebo ovládací schopnosti k zániku trestní odpovědnosti nepostačuje, k tomu je třeba, aby aspoň jedna z těchto složek zcela vymizela.

Okolnost, že trestný čin byl spáchán ve stavu silného rozrušení, je jednou z polehčujících okolností.

Vizte též