Uživatel:Tomáš Pecina

Verse z 25. 11. 2011, 16:49; Tomáš Pecina (Diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verse | zobrazit současnou versi (rozdíl) | Novější verse → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Iuridictum:Babylón
cs Tomuto uživateli je čeština mateřským jazykem.
en-3 This user is able to contribute with an advanced level of English.
de-3 Dieser Benutzer hat sehr gute Deutschkenntnisse.
fr-2 Cette personne peut contribuer avec un niveau intermédiaire de français.
ru-3 Этот участник может вносить вклад в данный проект на русском языке высокого уровня.
sk-3 Tento redaktor má pokročilé znalosti slovenčiny.
pl-2 Ten użytkownik posługuje się językiem polskim na poziomie średniozaawansowanym.
it-1 Questo utente può contribuire con un Italiano di livello semplice.
es-1 Este usuario puede contribuir con un nivel básico de español.
la-1 Hic usuarius simplice latinitate contribuere potis est.
Uživatelé podle jazyka


Technologie wikipedií, svobodných, kolaborativně vytvářených internetových encyklopedií, mě zaujala již před několika lety, ale až v r. 2004 jsem se začal věnovat práci na české Wikipedii soustavněji. Jako uživatel Tompecina jsem se tam snažil vytvořit sérii článků na thema Právo. Přestože mi bylo známo, že v komunitě vládne špatná atmosféra, poměrně dlouho se mi dařilo pracovat na článcích v ústraní, bez konfliktů s ostatními; v září 2005 se však ukázalo, že to byla iluse.

Je smutnou, nikoli ovšem překvapivou skutečností, že česká wikikomunita není schopna sama si vládnout a její členové místo práce na článcích a služby veřejnosti rostoucí měrou vyhledávají spory a hádky. Normou je intolerance k jakékoli odlišnosti, požadavkem konformita k několika "tvůrcům veřejného mínění", vesměs nepříliš erudovaným, ješitým jedincům, neschopným samostatné koncepční práce, o to víc však soustředeným na obhajobu vlastních mocenských posic. Kdokoli se nechce tomuto mocenskému uspořádání podřídit a preferuje práci na článcích nad osobními spory, stává se na cs.wiki přemětem útoků a šikany.

Mnozí z těch, kteří se chtěli na české Wikipedii podílet a mohli do ní přenést svou odbornou erudici, už se znechucením odešli, a další odcházejí - málokdo je ochoten podrobit se nadvládě arogantních hlupáků, jako jsou Vrba, Egg nebo Beren, mám-li jmenovat aspoň několik příkladů lidí, kvůli nimž česká Wikipedie zaostává velikostí a kvalitou nejen za slovenskou, ale dokonce už i za bulharskou.

Uvědomuji si, že je to do jisté míry obecné risiko demokracie: mají-li dva inženýři a jeden informatik jiný názor na rukopisné spory než universitně vzdělaný historik, mají možnost svůj mylný názor prosadit a historiku, brání-li se, dokonce technickými prostředky zabránit dál na wiki přispívat (na české Wikipedii se mechanismus blokování uživatelů, jehož účelem je bránit se proti vandalským útokům, běžně zneužívá k trestání oponentů za odlišný názor).

Proto jsem českou Wikipedii opustil a rozhodl se založit tento malý monothematický server, na němž se pokusím naplnit svůj záměr z Wikipedie. Rád přivítám každého, kdo mi v tom bude chtít pomoci. Budu šťasten, jestliže se nám společně podaří dokázat, že skvělý software MediaWiki, na němž wikipedie běží, umožňuje nejen "editační války" a "hru na blokovanou", jak to poslední rok předvádí česká wiki, ale také pokojnou koexistenci různých, třeba i vyhraněných nesouhlasných názorů.

Být tolerantní je proto prvním a základním pravidlem, které jsem na Iuridictu z moci osvíceného diktátora zavedl.

Povinné minimum o mně:

Narodil jsem se v r. 1966, po studiích mathematické (theoretické) fysiky na mathfysu jsem se věnoval všeličemus, mj. překladatelství (což je činnost, která mne dodnes převážnou měrou živí), konstrukci elektronických systémů, především na bási mikrořadičů PIC a Atmel, žurnalismu (v Britských listech, pro které jsem rovněž vytvořil dodnes s malými úpravami používaný redakční systém v PHP a spolu s Janem Čulíkem jsem napsal knihu o "televisní revoluci" z přelomu let 2000 a 2001) a v poslední době nejvíc ze všeho právu.

Koníčků mám spoustu, od běžných (literatura, vážná hudba, počítače, fotografování) přes mírně potrhlé (http://www.geocaching.com, členství v Konservativní straně; do r. 2011) ke zcela šíleným, k nimž se ovšem přiznám jedině pod hrozbou aplikace útrpného práva.

Žiji v Praze.

Můj e-mail je tomas@pecina.cz a moje domácí stránka má adresu http://www.pecina.cz. Rovněž, máte-li zájem, si můžete přečíst můj osobní blog, eventuálně jeho odnož věnovanou právu.

Dostupný bývám i prostřednictvím instantních messengerů, a to na ICQ (7630904) a na Jabberu (tp@jabbim.cz).

Linky: