Diskuse:Právní jednání

Přejít na: navigace, hledání

Tento clánok je odzaciatku zle koncipovany. Predovsetkym je tvrdenie pravní jednání = právní úkon jednoznacne nesprávne (o tom je dost literatúry) a zdovodnenie nejakym zladením cestiny a slovenciny je takisto nesprávne, pretoze v slovencine sa prve vola právne konanie a to druhe právny úkon a rozdiel je (v strednej Europe) asi taky, ze pravne konanie je sirsi (v detailoch rozne definovany) pojem zahrnajuci v podstate akekolvek pravne relevantne konania, zatialco pravny ukon je prejav vole v sukromnopravnej oblasti. Tak je to v Nemecku, Rakusku, na Slovensku a bude to tak zrejme aj v Cesku. Tak ten paskvil opravte. Host 19:22, 27. 6. 2007 (CEST)

To jsou pro mě nové informace. Příslušné pasáže sice psal kolega Zacheus, ale i já žiji, snad pod vlivem Karla Eliáše, v domnění, že jde o synonyma. Rád se nechám poučit, zvlášť pokud uvedete nějaké prameny. Díky! --Tomáš Pecina 07:12, 28. 6. 2007 (CEST)
Podle informací, na které jsem odkázal už před několika dny, je právní jednání každá jednání, které je v souladu s právním předpisem. Podle encyklopedie, je právní jednání každé chování, které má právní následky (vznik nebo zánik právního vztahu). --Honzula 20:21, 29. 6. 2007 (CEST)
Zde autor zjevně vycházel z Eliášova pojetí, podle něhož je právní jednání vhodnějším synonymem právního úkonu. Tento usus sdílím a aplikuji, takže by mohlo docházet k nedorozuměním. --Tomáš Pecina 21:00, 29. 6. 2007 (CEST)