Velezrada: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Upřesněno)
d (Iw)
Řádka 13: Řádka 13:
 
[[Kategorie:Trestní právo]]
 
[[Kategorie:Trestní právo]]
 
[[Kategorie:Ústavní právo]]
 
[[Kategorie:Ústavní právo]]
 +
 +
[[en:Impeachment]]

Verse z 3. 11. 2006, 10:11

Velezrada je trestný čin sui generis, jehož se může dopustit pouze president republiky. Je to zároveň jediný veřejnoprávní delikt, který úřadující president může spáchat.

Trestem je zbavení funkce a ztráta způsobilost znovu ji nabýt. Řízení provádí Ústavní soud, obžalobu (jež je Ústavou ne zcela logicky nazvána žaloba) podává Senát. Jak přesně by měl tento proces probíhat, není z Ústavy zřejmé, patrně by bylo třeba použít analogicky ustanovení trestního řádu. Nejasnost řízení o velezradě a neexistence ústavních obyčejů vytváří risiko, že v případě takové obžaloby dojde k ústavní krisi, v níž bude obviněný president namítat porušení práva na spravedlivý proces. Zvláštností je rovněž to, že Ústava vůbec nevymezuje velezradu z hlediska hmotného práva: není tedy jasné, jaké znaky musí jednání presidenta republiky naplnit, aby se tohoto trestného činu dopustil – tím je flagrantně porušována zásada nullum crimen sine lege.

Žádný český president dosud obžalován z velezrady nebyl. S vážně míněnou iniciativou obžalovat presidenta Václava Klause pro velezradu za to, že president dlouhodobě paralysuje činnost Ústavního soudu tím, že nenavrhuje Senátu kandidáty na ústavní soudce, přišel v r. 2004 senátor Zdeněk Bárta (KDU-ČSL). Jeho iniciativa utichla, zřejmě v souvislosti s tím, že byla do Ústavního soudu ihned poté navržena lidovecká kandidátka Ivana Janů.

V angličtině se obdobný proces nazývá impeachment.

Šablona:Viztéž