Amnestie: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (přemisťuje stránku Amnestie a milost na stránku Amnestie: rozdělení článku)
(Linky)
Řádka 13: Řádka 13:
 
Většina amnestií na území České republiky měla složité podmínky, které by nebylo účelné detailně popisovat.
 
Většina amnestií na území České republiky měla složité podmínky, které by nebylo účelné detailně popisovat.
  
== Vnější odkazy ==
+
{{Viztéž}}
* [http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/372342-amnestie Otto]
+
* [[milost]]
 +
* [[agraciace]]
 +
* [[abolice]]
 +
* [[rehabilitace]]
 +
 
 +
{{Externí}}
 +
* [http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/372342-amnestie Otto Heslo "Amnestie" v Ottově slovníku naučném]
  
 
[[Kategorie:Trestní právo]]
 
[[Kategorie:Trestní právo]]

Verse z 19. 10. 2006, 11:00

Amnestie (z řeckého αμνηστία = zapomnětlivost, angl. amnesty, fr. amnistie, něm. Amnestie) je rozhodnutí o hromadném prominutí trestu spojené se zahlazením odsouzení pro trestný čin, pro který byl trest uložen (omilostnění, agraciace – z lat. ad- + gratia = milost), a obvykle rovněž rozhodnutí, aby se trestní stíhání v případech, na které amnestie dopadá, nezahajovalo nebo pokud bylo zahájeno, aby se v něm nepokračovalo (abolice – z lat. abolere = zrušit). Některé jazyky, např. angličtina, rozlišují mírnější formu amnestie, jejíž součástí není zahlazení odsouzení; v takovém případě se hovoří o clemency (shovívavosti).

Amnestie je tradiční prerogativa směřující ke zmírnění tvrdosti zákona a vyhrazené panovníkovi, který amnestii uděloval nejčastěji v souvislosti s počátkem své vlády, tj. s nástupem na trůn. V České republice přísluší právo udělovat amnestii presidentu republiky. Pro vyhlášení amnestie je potřebná kontrasignace předsedy vlády.

Ačkoli trestněprávní následky odsouzení jsou v důsledku amnestie zahlazeny, zůstávají následky občanskoprávní (zejména povinnost nahradit škodu, popř. odčinit zásah do práva na ochranu osobnosti) a dotčen není dopad odsouzení ani na možnost získat zbrojní průkaz. To je jedním z důvodů, proč amnestie (ve formě abolice) vyžaduje vždy souhlas amnestovaného. Není-li souhlas udělen, trestní řízení pokračuje dál, o trestu však není rozhodováno ani v případě, že je obviněný shledán vinným.

Jde-li o amnestii postihující pravomocně uložené tresty (o agraciaci), souhlas odsouzeného s účastí na amnestii se nevyžaduje a odsouzený tak může být amnestován i proti své vůli.

Možné a časté jsou amnestie vázané na podmínky, např. že amnestovaný se po stanovenou dobu nesmí dopustit nového trestného činu; pokud jsou tyto podmínky porušeny, zbytek trestu se vykoná nebo trestní stíhání pokračuje.

Podle Petra Uhla je amnestie archaismus neodpovídající republikánskému způsobu vlády, který by měl být – minimálně ve formě abolice – z právního řádu odstraněn. Abolici v r. 2001 zrušilo Slovensko, druhý nástupnický stát bývalého Československa.

Většina amnestií na území České republiky měla složité podmínky, které by nebylo účelné detailně popisovat.

Šablona:Viztéž

Šablona:Externí