Ústavní činitel: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Doplněno)
d (Typo)
Řádka 12: Řádka 12:
 
S jistými výhradami lze postavení ústavních činitelů přiznat i [[soudce|soudcům]] a případně též členům [[zastupitelstvo obce|obecních zastupitelstev]].
 
S jistými výhradami lze postavení ústavních činitelů přiznat i [[soudce|soudcům]] a případně též členům [[zastupitelstvo obce|obecních zastupitelstev]].
  
Pojem ústavní činitel má místo spíše theoretický, práva přiznaná Ústavou a zákony jednotlivým ústavním činitelům se značně liší: zatímco některé z nich - např. poslance nebo soudce - lze [[trestní řízení|trestně stíhat]] jen na základě zvláštního svolení (tzv. vydání), jiní žádná zvláštní privilegia nepožívají a jejich ústavní postavení je dáno toliko zvláštním způsobem jmenování do funkce.
+
Pojem ústavní činitel má význam spíše theoretický, práva přiznaná Ústavou a zákony jednotlivým ústavním činitelům se značně liší: zatímco některé z nich - např. poslance nebo soudce - lze [[trestní řízení|trestně stíhat]] jen na základě zvláštního svolení (tzv. vydání), jiní žádná zvláštní privilegia nepožívají a jejich ústavní postavení je dáno toliko zvláštním způsobem jmenování do funkce.
  
 
[[Kategorie:Ústavní právo]]
 
[[Kategorie:Ústavní právo]]

Verse z 4. 10. 2006, 10:01

Ústavní činitelé jsou nejvyšší funkcionáři státu individuálně vyjmenovaní v Ústavě.

V České republice to jsou:

S jistými výhradami lze postavení ústavních činitelů přiznat i soudcům a případně též členům obecních zastupitelstev.

Pojem ústavní činitel má význam spíše theoretický, práva přiznaná Ústavou a zákony jednotlivým ústavním činitelům se značně liší: zatímco některé z nich - např. poslance nebo soudce - lze trestně stíhat jen na základě zvláštního svolení (tzv. vydání), jiní žádná zvláštní privilegia nepožívají a jejich ústavní postavení je dáno toliko zvláštním způsobem jmenování do funkce.