Velká koalice

Přejít na: navigace, hledání

Velká koalice je vládní koalice dvou nejsilnějších politických stran nebo hnutí, obvykle se značně odlišným politickým programem.

Velká koalice je obecně pokládána za nevhodné uspořádání, protože vytvoření společného vládního programu vyžaduje od obou jejích členů velké ústupky a výsledná vláda je proto "pravo-levá", málo efektivní a nepopulární. Strany spojené ve velké koalice pravidelně ztrácejí oblibu mezi voliči, kteří toto účelové spojenectví mohou chápat jako zradu vlastního politického programu.

V České republice se doposud vláda velké koalice na celostátní úrovni neuskutečnila, podobným způsobem však vládnou ODS a ČSSD v mnoha obcích.

Zvláštností polistopadového vývoje byla tzv. oposiční smlouva, podobná velké koalici, při níž jedna ze stran za slib, že nepodpoří vyslovení nedůvěry menšinové vládě utvořené druhou stranou, získá nejrůznější ústupky, např. lukrativní funkce ve státní správě, na úkor ostatních stran zastoupených ve sněmovně.

Oposiční smlouva stejně jako velká koalice oslabuje účinnost parlamentní kontroly nad vládou a vede ve zvýšené míře ke korupci.

Velká koalice je alternativou k menšinové vládě.

Vizte též