Presidentská vlajka

(Přesměrováno z Vlajka presidenta republiky)
Přejít na: navigace, hledání
Presidentská vlajka

Vlajka presidenta republiky, označovaná též za presidentskou standartu, je jedním ze státních symbolů České republiky. Smí ji používat pouze president republiky.

Vlajka presidenta republiky je bílá, s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis "PRAVDA VÍTĚZÍ" na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi.

Touto vlajkou se označuje sídlo presidenta v době, kdy je president na území České republiky, a dopravní prostředky, které používá.

Presidentská vlajka, stejně jako velký a malý státní znak, byla vytvořena v r. 1992 heraldikem Jiřím Loudou (*1920).

Nápis na presidentské vlajce "Pravda vítězí" se váže k tradici, podle níž používali heslo husité, v podobě "Pravda Páně vítězí" (zobrazení husitské korouhve s latinskou versí nápisu "Veritas vincit" obsahuje Jenský kodex). Náboženské konotace jsou však dnes již zastřeny.

Kolem nápisu se rozhořel spor v r. 1990, kdy slovenští poslanci odmítli, aby nápis na standartě federálního presidenta byl pouze v češtině, a nakonec docílili toho, že nápis byl změněn na latinský. Od r. 1993 se opět na presidentské vlajce používá česká verse presidentského motta.

Prameny a literatura

Vizte též