Velký státní znak

Přejít na: navigace, hledání
Velký státní znak České republiky

Velký státní znak je jedním ze státních symbolů České republiky.

Velký státní znak tvoří čtvrcený štít, v jehož prvním a čtvrtém červeném poli je stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve druhém modrém poli je stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve třetím zlatém poli je černá orlice se stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými trojlístky a uprostřed s křížkem, se zlatou korunou a červenou zbrojí.

Znak smějí používat výhradně státní orgány, armáda a policie, školy, státní kulturní a vědecká instituce a sportovci při representaci České republiky.

Velký státní znak se používá i pro další vymezené účely, je např. zobrazen na bankovkách, na znacích vymezující státní hranice, na průčelí budov, kde sídlí instituce oprávněné k používání státního znaku, na dresech sportovců representujících Českou republiku atd. Prodej replik representačních dresů, ač běžný, je tedy přestupkem, za který může být uložena pokuta až do výše 10 000 Kč.

Velký státní znak, stejně jako malý státní znak a presidentská vlajka, byl vytvořen v r. 1992 heraldikem Jiřím Loudou (*1920).

Vizte též

Další odkazy