Kolisní pravidla: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
d (Kategorie)
d (Linky)
Řádka 1: Řádka 1:
Přestože je žádoucí konstruovat [[právní řád]] jako vnitřně bezrozporný, v praxi se nelze vyhnout případům, kdy na tutéž věc dopadá několik navzájem si protiřečících [[právní norma|právních norem]]. V takovém případě se uplatní '''kolisní pravidla''' (neboli '''hierarchická kritéria'''), která stanoví prioritu (precedenci, hierarchii) právních norem.
+
Přestože je žádoucí konstruovat [[právní řád]] jako vnitřně bezrozporný, v praxi se nelze vyhnout případům, kdy na tutéž věc dopadá několik navzájem si protiřečících [[právní norma|právních norem]]. V takovém případě se uplatní '''kolisní pravidla''' (neboli '''hierarchická kritéria'''), která stanoví prioritu (precedenci, hierarchii) [[právní norma|právních norem]].
  
 
Existují tři kolisní pravidla:
 
Existují tři kolisní pravidla:
#'''Lex superior derogat inferiori''' (silnější zákon ruší slabší): Právní norma obsažená v předpisu vyšší právní síly má přednost před normou obsaženou v  předpisu nižší právní síly, tzn. [[ústavní zákon]] (a jemu naroveň postavená [[mezinárodní smlouva]]) má přednost před [[zákon]]em, který má zase přednost před [[nařízení]]m nebo [[vyhláška|vyhláškou]].
+
#'''Lex superior derogat inferiori''' (silnější zákon ruší slabší): [[Právní norma]] obsažená v [[právní předpis|předpisu]] vyšší právní síly má přednost před normou obsaženou v  předpisu nižší právní síly, tzn. [[ústavní zákon]] (a jemu naroveň postavená [[mezinárodní smlouva]]) má přednost před [[zákon]]em, který má zase přednost před [[nařízení]]m nebo [[vyhláška|vyhláškou]].
#'''Lex specialis derogat generali''' (zvláštní zákon ruší obecný): Zvláštní úprava, tj. užší právní norma, má přednost před úpravou obecnou, tj. normou širší, která se uplatní jen tam, kde zvláštní předpis věc neupravuje. Tento [[kontravalence|kontravalentní]] vztah [[specialita|speciality]] a [[subsidiarita|subsidiarity]] existuje mezi mnoha předpisy, příkladem je vztah [[obchodní zákoník|obchodního zákoníku]] (zvláštní úprava, lex specialis) a [[občanský zákoník|občanského zákoníku]] (obecná úprava, lex generalis).
+
#'''Lex specialis derogat generali''' (zvláštní zákon ruší obecný): Zvláštní úprava, tj. užší [[právní norma]], má přednost před úpravou obecnou, tj. normou širší, která se uplatní jen tam, kde zvláštní [[právní předpis|předpis]] věc neupravuje. Tento [[kontravalence|kontravalentní]] vztah [[specialita|speciality]] a [[subsidiarita|subsidiarity]] existuje mezi mnoha předpisy, příkladem je vztah [[obchodní zákoník|obchodního zákoníku]] (zvláštní úprava, ''lex specialis'') a [[občanský zákoník|občanského zákoníku]] (obecná úprava, ''lex generalis'').
#'''Lex posterior derogat priori''' (pozdější zákon ruší dřívější). Pozdější (později schválený) právní předpis má přednost před dřívějším (starším) právním předpisem.
+
#'''Lex posterior derogat priori''' (pozdější zákon ruší dřívější). Pozdější (později schválený) [[právní předpis]] má přednost před dřívějším (starším) [[právní předpis|právním předpisem]].
  
Ačkoli pravidla hovoří o "[[derogace|derogaci]]", nejde o zrušení zákona jako takového, pouze se určitá právní norma na daný případ neaplikuje.
+
Ačkoli pravidla hovoří o "[[derogace|derogaci]]", nejde o zrušení [[zákon]]a jako takového, pouze se určitá [[právní norma]] na daný případ neaplikuje.
  
Pokud dojde ke kolisi mezi samotnými kolisními pravidly, mají prioritu podle pořadí, jak jsou uvedena v seznamu. Např. pozdější zvláštní vyhláška (''lex posterior'' a ''lex specialis'') musí ustoupit dřívějšímu obecnému zákonu. Ve složitejších případech, zejména pokud jde o kolisi mezi více než dvěma právními normami, může však být určení priority obtížné a sporné.
+
Pokud dojde ke kolisi mezi samotnými kolisními pravidly, mají prioritu podle pořadí, v němž jsou uvedena v seznamu. Např. pozdější zvláštní [[vyhláška]] (''lex posterior'' a ''lex specialis'') musí ustoupit dřívějšímu obecnému [[zákon]]u. Ve složitejších případech, zejména pokud jde o kolisi mezi více než dvěma [[právní norma|právními normami]], může však být určení priority obtížné a sporné.
  
 
[[Kategorie:Základní pojmy]]
 
[[Kategorie:Základní pojmy]]

Verse z 29. 9. 2006, 23:44

Přestože je žádoucí konstruovat právní řád jako vnitřně bezrozporný, v praxi se nelze vyhnout případům, kdy na tutéž věc dopadá několik navzájem si protiřečících právních norem. V takovém případě se uplatní kolisní pravidla (neboli hierarchická kritéria), která stanoví prioritu (precedenci, hierarchii) právních norem.

Existují tři kolisní pravidla:

  1. Lex superior derogat inferiori (silnější zákon ruší slabší): Právní norma obsažená v předpisu vyšší právní síly má přednost před normou obsaženou v předpisu nižší právní síly, tzn. ústavní zákon (a jemu naroveň postavená mezinárodní smlouva) má přednost před zákonem, který má zase přednost před nařízením nebo vyhláškou.
  2. Lex specialis derogat generali (zvláštní zákon ruší obecný): Zvláštní úprava, tj. užší právní norma, má přednost před úpravou obecnou, tj. normou širší, která se uplatní jen tam, kde zvláštní předpis věc neupravuje. Tento kontravalentní vztah speciality a subsidiarity existuje mezi mnoha předpisy, příkladem je vztah obchodního zákoníku (zvláštní úprava, lex specialis) a občanského zákoníku (obecná úprava, lex generalis).
  3. Lex posterior derogat priori (pozdější zákon ruší dřívější). Pozdější (později schválený) právní předpis má přednost před dřívějším (starším) právním předpisem.

Ačkoli pravidla hovoří o "derogaci", nejde o zrušení zákona jako takového, pouze se určitá právní norma na daný případ neaplikuje.

Pokud dojde ke kolisi mezi samotnými kolisními pravidly, mají prioritu podle pořadí, v němž jsou uvedena v seznamu. Např. pozdější zvláštní vyhláška (lex posterior a lex specialis) musí ustoupit dřívějšímu obecnému zákonu. Ve složitejších případech, zejména pokud jde o kolisi mezi více než dvěma právními normami, může však být určení priority obtížné a sporné.