Rubrum

Přejít na: navigace, hledání

Jako rubrum (z lat. ruber = "červený" podle toho, že se dříve rubrum psalo červeným inkoustem), někdy též rubrika, se v procesním právu označuje úvodní část, obvykle samostatný list nebo graficky výrazně oddělená část, podání.

Rubrum obsahuje označení adresáta (soudu nebo správního úřadu), jeho adresu, spisovou značku, eventuálně údaj "Nepředchází", pokud jde o podání v nové věci, označení a další identifikační údaje účastníků řízení a jejich zástupců, bližší označení podání (druh podání, proti jakému rozhodnutí případně směřuje, podle kterého ustanovení zákona je činěno), údaj o tom, v kolika stejnopisech je podání předkládáno, zda a jaké má přílohy, kde se nachází plná moc, zda a jak byl zaplacen soudní nebo správní poplatek. Podání se na rubru často i podepisuje a razítkuje.

Provedení rubra není – vyjma formulářových podání – právními předpisy upraveno, jeho používání je však praktické a v zejména v advokátní praxi zcela běžné.

Další významy

Jiný výklad podává slovníček archivní terminologie (1954)[1]:

  1. zadní strana podání s adresou (in rubro);
  2. okrajové rubrum: na dolní okraji a případně i po dalších okrajích originálního reskriptu napsaný stručný (u nás německý) regest obsahu písemnosti pro informaci (češtiny neznalého) panovníka před podpisem. Před expedicí originálu byl tento regest v kanceláři odstřižen.

Vizte též

Další odkazy