Obchodní právo: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(* [http://www.hajan.estranky.cz/clanky/vypracovane-otazky-na-prf-mu/obchodni-pravo---soutezni-pravo.html Poznámky k soutěžnímu právu])
(Účetnictví)
 
Řádka 4: Řádka 4:
  
 
K rozvoji české komercialistiky přispěl [[Albín Bráf]] a [[Arnošt Malovský-Wenig]]. Mezi nejznámější české žijící komercialisty patří [[Irena Pelikánová]], [[Jan Dědič]], [[Karel Eliáš]], [[Bohumil Havel]] a [[Tomáš Dvořák]].
 
K rozvoji české komercialistiky přispěl [[Albín Bráf]] a [[Arnošt Malovský-Wenig]]. Mezi nejznámější české žijící komercialisty patří [[Irena Pelikánová]], [[Jan Dědič]], [[Karel Eliáš]], [[Bohumil Havel]] a [[Tomáš Dvořák]].
 +
 +
== Účetnictví ==
 +
Součástí obchodního práve je i účetnictví. Praxe často zaměňuje mezi výdělečností (angl. ''gain'') a ziskem (angl. ''profit''). Zatímco výdělečnost je vlastní i jiným činnostem než kommerčním, úsilí o zisk je podstatou obchodního práva.
 +
 +
Dalším problémem je zaměňování nákladů s výdaji a výnosů s příjmy:[http://www.tcbs.cz/weblog/prijmy-a-vynosy]
 +
# '''náklady''' x '''výnosy''' = zmenšení x zvětšení '''majetku'''. Je do budoucna. Jejich rozdíl je výsledovka.
 +
# '''výdaje''' x '''příjmy''' = zmenšení x zvětšení '''aktiv''' (''cum grano salis'' peněz), zejména hotovosti. Je faktické.  Jejich rozdíl vyjadřuje peněžní tok. Příjmem je např. záloha.
 +
 +
Vystavení [[faktura|faktury]] je výnos; proplacená faktura je příjem.
  
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
== {{Interní odkazy}} ==

Aktuální verse z 23. 1. 2013, 15:36

Obchodní právo (komercialistika) je odvětví soukromého práva zabývající se obchodními vztahy, tedy právními vztahy vznikající mezi podnikateli v souvislosti s jejich podnikatelskou činností. Ačkoli jde fakticky o součást občanského práva, pro jeho důležitost se obchodnímu právu přiznává zvláštní postavení a je zkoumáno i vyučováno odděleně.

Laici někdy pokládají za součást obchodního práva i vztahy vznikající mezi prodejcem a jeho zákazníkem – spotřebitelem. To je však omyl: tyto vztahy jsou předmětem spotřebitelského práva.

K rozvoji české komercialistiky přispěl Albín Bráf a Arnošt Malovský-Wenig. Mezi nejznámější české žijící komercialisty patří Irena Pelikánová, Jan Dědič, Karel Eliáš, Bohumil Havel a Tomáš Dvořák.

Účetnictví

Součástí obchodního práve je i účetnictví. Praxe často zaměňuje mezi výdělečností (angl. gain) a ziskem (angl. profit). Zatímco výdělečnost je vlastní i jiným činnostem než kommerčním, úsilí o zisk je podstatou obchodního práva.

Dalším problémem je zaměňování nákladů s výdaji a výnosů s příjmy:[1]

  1. náklady x výnosy = zmenšení x zvětšení majetku. Je do budoucna. Jejich rozdíl je výsledovka.
  2. výdaje x příjmy = zmenšení x zvětšení aktiv (cum grano salis peněz), zejména hotovosti. Je faktické. Jejich rozdíl vyjadřuje peněžní tok. Příjmem je např. záloha.

Vystavení faktury je výnos; proplacená faktura je příjem.

Vizte též

Prameny a literatura

  • Tomáš Richter: O logice a limitech korporačního práva: teoretické základy. In Právní rozhledy 23/2008, pp. 845–855.
    • Robert Pelikán & Irena Pelikánová: Návrat právního nihilismu? In Právní rozhledy 6/2009, pp. 219–222; konservativní odsudek liberálního Richterova článku.

Další odkazy