Zmírnění tvrdosti: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Nová strana: '''Zmírnění tvrdosti''' je právní institut, jehož účelem je odklidnit výjimečné případy, kdy aplikace právní normy by vedla k zvlášť tíživým...)
 
d (překlep)
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Zmírnění tvrdosti''' je [[právní institut]], jehož účelem je odklidnit výjimečné případy, kdy aplikace [[právní norma|právní normy]] by vedla k zvlášť tíživým důsledkům. V praxi je tento institut zneužíván k obcházení zákona.
+
'''Zmírnění tvrdosti''' je [[právní institut]], jehož účelem je odklidit výjimečné případy, kdy aplikace [[právní norma|právní normy]] by vedla k zvlášť tíživým důsledkům. V praxi je tento institut zneužíván k [[obcházení zákona]].
  
[[Legislativní technika]] obvykle zmírnění tvrdosti uvozuje slovy ''případ zvláštního zřetele hodný''. Je tak popsána situace, kdy lze připustit výjimku z obecného pravidla, pokud [[veřejný úřad]] shledá, že pro ni jsou dány důležité důvody – aplikace normy by byla pro adresáta příliš tvrdá a zákonodárce evidentně s takovým případem nepočítal nebo jej považaval za příliš raritní. Udělení výjimky musí být vždy odůvodněno tak, aby bylo zjevné, proč tento [[úřad]] ke svému závěru o existenci zvláštních důvodů dospěl.
+
[[Legislativní technika]] obvykle zmírnění tvrdosti uvozuje slovy ''případ zvláštního zřetele hodný''. Je tak popsána situace, kdy lze připustit výjimku z obecného pravidla, pokud [[veřejný úřad]] shledá, že pro ni jsou dány důležité důvody – aplikace normy by byla pro adresáta příliš tvrdá a zákonodárce evidentně s takovým případem nepočítal nebo jej považoval za příliš raritní. Udělení výjimky musí být vždy odůvodněno tak, aby bylo zjevné, proč tento [[úřad]] ke svému závěru o existenci zvláštních důvodů dospěl.
  
 
Zmírnění tvrdosti rozšiřuje zhusta již tak široké meze volného uvážení (diskrece).
 
Zmírnění tvrdosti rozšiřuje zhusta již tak široké meze volného uvážení (diskrece).
Řádka 12: Řádka 12:
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
== {{Interní odkazy}} ==
 
* [[Dobré mravy]]
 
* [[Dobré mravy]]
 +
* ''[[lex dura sed lex]]''
  
 
[[Kategorie:Základní pojmy]]
 
[[Kategorie:Základní pojmy]]

Aktuální verse z 17. 1. 2007, 14:40

Zmírnění tvrdosti je právní institut, jehož účelem je odklidit výjimečné případy, kdy aplikace právní normy by vedla k zvlášť tíživým důsledkům. V praxi je tento institut zneužíván k obcházení zákona.

Legislativní technika obvykle zmírnění tvrdosti uvozuje slovy případ zvláštního zřetele hodný. Je tak popsána situace, kdy lze připustit výjimku z obecného pravidla, pokud veřejný úřad shledá, že pro ni jsou dány důležité důvody – aplikace normy by byla pro adresáta příliš tvrdá a zákonodárce evidentně s takovým případem nepočítal nebo jej považoval za příliš raritní. Udělení výjimky musí být vždy odůvodněno tak, aby bylo zjevné, proč tento úřad ke svému závěru o existenci zvláštních důvodů dospěl.

Zmírnění tvrdosti rozšiřuje zhusta již tak široké meze volného uvážení (diskrece).

Příklady

  • § 8 nařízení Národního výboru československého č. 28/1918 Sb. z. a n., o amnestii: "Národní výbor vyhražuje si prominouti na žádost nebo návrh tresty ještě v jiných případech hodných zvláštního zřetele."
  • § 4 odst. 4 vyhlášky ministerstev financí, č. 570/1990 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů: "Okresní úřad může v jednotlivých odůvodněných případech s výjimkou položky 12 písmeno b), k zamezení nesrovnalostí nebo zmírnění tvrdostí poplatek snížit, nebo prominout, jde-li o úkon prováděný okresním nebo obecním úřadem. Obdobně postupují finanční ředitelství, jde-li o úkony prováděné správními orgány republiky."
  • § 119 odst. 1 zákona o BIS: "Bezpečnostní informační služba může výjimečně, půjde-li o případ zvláštního zřetele hodný, poskytnout manželu, dítěti, které má nárok na sirotčí důchod, popřípadě rodičům zemřelého příspěvek ve výši jednorázového odškodnění pozůstalých, i když za poškození na zdraví zemřelého příslušníka neodpovídá."

Vizte též