Lex: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(kategorie)
Řádka 1: Řádka 1:
'''Lex''' je latinské slovo, které mělo v klasické latině význam "ustanovení", "smlouva" též "podmínka"<ref>Kol. aut.: Latinsko-český slovník, 4. vydání, Praha 1996, s. 261.</ref>.
+
'''Lex''' je latinské slovo, které mělo v klasické latině význam "ustanovení", "smlouva" též "podmínka"<ref>Latinsko-český slovník, 4. vydání, Praha 1996, s. 261.</ref>.
  
Ve většině evropských jazyků je slovo "lex" synonymem slova "[[zákon]]" a je tak zhusta užíváno v moderní právní terminologii i v historických souvislostech.
+
Ve většině evropských jazyků je slovo "lex" synonymem slova "[[zákon]]" a je tak zhusta užíváno v moderní právní terminologii i v historických souvislostech. V [[římské právo|římském právu]] bylo slovem "lex" označováno obecně závazné ustanovení, na němž se na návrh úředníka (nejčastěji konzula) usneslo shromáždění oprávněných občanů<ref>Ottův slovník naučný, Sv. XV, s. 980.</ref> ''[[:it:lex est quod populus iubet atque constituit|lex est quod populus iubet atque constituit]]''.
 
 
V [[římské právo|římském právu]] bylo slovem "lex" označováno obecně závazné ustanovení, na němž se na návrh úředníka (nejčastěji konzula) usneslo shromáždění oprávněných občanů<ref>Ottův slovní naučný, Sv. XV, s. 980.</ref> - ''[http://it.wikipedia.org/wiki/Lex_est_quod_populus_iubet_atque_constituit lex est quod populus iubet atque constituit]''.
 
  
 
== Skloňování ==
 
== Skloňování ==
Řádka 71: Řádka 69:
 
* [[Lex Štefánik]]
 
* [[Lex Štefánik]]
  
 
+
== Poznámky pod čarou ==
== Poznámky ==
 
 
<references/>
 
<references/>
  
 
+
[[Kategorie:Latinské výrazy]]
[[Kategorie:Základní pojmy]]
 

Verse z 19. 4. 2008, 11:10

Lex je latinské slovo, které mělo v klasické latině význam "ustanovení", "smlouva" též "podmínka"[1].

Ve většině evropských jazyků je slovo "lex" synonymem slova "zákon" a je tak zhusta užíváno v moderní právní terminologii i v historických souvislostech. V římském právu bylo slovem "lex" označováno obecně závazné ustanovení, na němž se na návrh úředníka (nejčastěji konzula) usneslo shromáždění oprávněných občanů[2]lex est quod populus iubet atque constituit.

Skloňování

Pád singulár plurál
1. (nominativ) lex leges
2. (genitiv) legis legium
3. (dativ) legi legibus
4. (akusativ) legem leges
5. (vokativ) lex! leges!
6. (ablativ) lege legibus

Užití výrazu v právní terminologii

Užití výrazu v souvislosti s konkrétním historickým zákonem

Poznámky pod čarou

  1. Latinsko-český slovník, 4. vydání, Praha 1996, s. 261.
  2. Ottův slovník naučný, Sv. XV, s. 980.