Vražda: Porovnání verzí

Přejít na: navigace, hledání
(Základní text)
 
(aktualisace)
 
(Není zobrazeno 8 mezilehlých verzí od 4 dalších uživatelů.)
Řádka 1: Řádka 1:
[[trestný čin|Trestného činu]] '''vraždy''' (angl. ''murder'', fr. ''homicide'', ''meurtre'', něm. ''Mord'') podle § 219 [[trestní zákon|trestního zákona]] se dopustí ten, kdo jiného [[úmysl]]ně usmrtí. Usmrcení druhé osoby z [[nedbalost]]i se tradičně nazývalo "zabití"; [[platné právo]] tuto [[skutková podstata|skutkovou podstatu]] nezná a předmětné jednání posuzuje jako [[kvalifikovaná skutková podstata|kvalifikované]] [[ublížení na zdraví]] z nedbalosti podle § 224 trestního zákona.
+
'''Vražda''' (angl. ''murder'', fr. ''assassinat'', něm. ''Mord'') je těžký [[zločin]], kterého se dopustí ten, kdo jiného [[úmysl]]ně [[usmrcení|usmrtí]].
  
Za vraždu může být uložen [[trest]] deseti patnácti let [[odnětí svobody]]. V některých případech je však možné uložit i [[výjimečný trest]], včetně [[doživotní trest|trestu doživotního]] ([[kvalifikovaná skutková podstata]] podle § 219 odst. 2):
+
Je regulována v § 140 [[NTZ]]; dříve v § 219 TZ 1961. Vraždu nelze zaměňovat se [[zabití]]m (§ 141 NTZ) nebo s usmrcením z [[nedbalost]]i. NTZ [[trest]]y za vraždu zvýšil, ale nelogickým a nesystematickým způsobem. Zatímco podle TZ 1961 mohl být za základní skutkovou podstatou uložen trest 10 až 15 let [[odnětí svobody]], nyní je to 18 let. Je to proto, neboť první [[kvalifikovaná skutková podstata|kvalifikovanou podstatou]] je '''úkladná vražda''', za níž je 12 až 20 let. Za ostatní kvalifikované vraždy je 15 až 20 let, nebo [[výjimečný trest]], včetně [[doživotní trest|trestu doživotního]]:
# při vraždě dvou nebo více osob,
+
# dvou nebo více osob,
# jestliže skutek byl spáchán zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem,
 
# byl spáchán opětovně,
 
 
# na těhotné ženě,
 
# na těhotné ženě,
# na osobě mladší než patnáct let,
+
# na nedospělém (mladším než patnáct let),
# na veřejném činiteli při výkonu nebo pro výkon jeho pravomoci,
+
# na úřední osobě (dříve [[veřejný činitel|veřejném činiteli]]) při výkonu nebo pro výkon jeho pravomoci,
# nebo jiném pro jeho rasu, příslušnost k ethnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je bez vyznání,
+
# na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti,
# v úmyslu získat majetkový prospěch nebo v úmyslu zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin, anebo z jiné zvlášť zavrženíhodné pohnutky.
+
# na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona,
 +
# na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
 +
# opětovně,
 +
# zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo
 +
# v úmyslu získat majetkový prospěch nebo v úmyslu zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin, anebo z jiné zvlášť zavrženíhodné [[pohnutka|pohnutky]].
  
[[Privilegová skutková podstata]] '''vraždy novorozeného dítěte matkou''' podle § 220 trestního zákona stanoví trest od tří až osmi let. Dopustí se ho matka, která v rozrušení způsobeném porodem úmyslně usmrtí své novorozené dítě při porodu nebo hned po něm.
+
[[Privilegovaná skutková podstata]] '''vraždy novorozeného dítěte matkou''' podle § 142 NTZ (dříve § 220 TZ 1961) stanoví trest od tří až osmi let. Dopustí se ho matka, která v rozrušení způsobeném porodem úmyslně usmrtí své novorozené dítě při porodu nebo hned po něm.
  
Je znakem [[totalitní režim|totalitních režimů]], jestliže za vraždu je stanoven obecně mírnější trest než za trestní činy směřující proti zájmům [[stát]]u. Tak je tomu dosud i v českém [[trestní právo|trestním právu]]: cf. trestné činy [[vlastizrada|vlastizrady]] a [[rozvracení republiky]].
+
Je znakem [[totalitní režim|totalitních režimů]], jestliže za vraždu je stanoven obecně mírnější trest než za trestné činy směřující proti zájmům [[stát]]u. Tak je tomu dosud i v českém [[trestní právo|trestním právu]]: [[cf.]] trestné činy [[vlastizrada|vlastizrady]] a [[rozvracení republiky]].
  
V obecném povědomí dosud přežívají termíny "loupežná vražda" a "úkladná vražda", pocházející z trestního zákoníku č. 117/1852 [[Říšský zákoník|ř. z.]]
+
Termín „loupežná vražda“ pochází z trestního zákoníku č. 117/1852 [[Říšský zákoník|ř. z.]]
  
{{Viztéž}}
+
== Úkladná vražda ==
 +
Je to vražda ve druhém odstavci: „Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let.“ (§ 140 odst. 2 NTZ) V mnoha státech USA je úkladná vražda označována jako ''vražda 1. stupně'' (angl. ''first-degree murder''). Obyčejná vražda je ''vražda 2. stupně'' (angl. ''second-degree murder'').
 +
 
 +
== {{Interní odkazy}} ==
 
* [[výjimečný trest]]
 
* [[výjimečný trest]]
 
* [[genocidium]]
 
* [[genocidium]]
  
[[Kategorie:Trestní právo]]
+
== Externí odkazy ==
 +
* [[:en:Murder (United States law)]] (anglicky)
 +
 
 +
[[Kategorie:Trestné činy]]
 +
 
 +
[[cs:Vražda]]
 +
[[da:Mord]]
 +
[[de:Mord]]
 +
[[en:Murder]]
 +
[[fr:Assassinat]]
 +
[[id:Pembunuhan]]
 +
[[it:Omicidio]]
 +
[[ja:殺人]]
 +
[[fi:Murha]]
 +
[[no:Drap]]
 +
[[pl:Morderstwo]]
 +
[[sv:Mord]]
 +
[[simple:Murder]]
 +
[[he:רצח]]
 +
[[nl:Moord]]

Aktuální verse z 26. 7. 2015, 10:21

Vražda (angl. murder, fr. assassinat, něm. Mord) je těžký zločin, kterého se dopustí ten, kdo jiného úmyslně usmrtí.

Je regulována v § 140 NTZ; dříve v § 219 TZ 1961. Vraždu nelze zaměňovat se zabitím (§ 141 NTZ) nebo s usmrcením z nedbalosti. NTZ tresty za vraždu zvýšil, ale nelogickým a nesystematickým způsobem. Zatímco podle TZ 1961 mohl být za základní skutkovou podstatou uložen trest 10 až 15 let odnětí svobody, nyní je to až 18 let. Je to proto, neboť první kvalifikovanou podstatou je úkladná vražda, za níž je 12 až 20 let. Za ostatní kvalifikované vraždy je 15 až 20 let, nebo výjimečný trest, včetně trestu doživotního:

  1. dvou nebo více osob,
  2. na těhotné ženě,
  3. na nedospělém (mladším než patnáct let),
  4. na úřední osobě (dříve veřejném činiteli) při výkonu nebo pro výkon jeho pravomoci,
  5. na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti,
  6. na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona,
  7. na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
  8. opětovně,
  9. zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo
  10. v úmyslu získat majetkový prospěch nebo v úmyslu zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin, anebo z jiné zvlášť zavrženíhodné pohnutky.

Privilegovaná skutková podstata vraždy novorozeného dítěte matkou podle § 142 NTZ (dříve § 220 TZ 1961) stanoví trest od tří až osmi let. Dopustí se ho matka, která v rozrušení způsobeném porodem úmyslně usmrtí své novorozené dítě při porodu nebo hned po něm.

Je znakem totalitních režimů, jestliže za vraždu je stanoven obecně mírnější trest než za trestné činy směřující proti zájmům státu. Tak je tomu dosud i v českém trestním právu: cf. trestné činy vlastizrady a rozvracení republiky.

Termín „loupežná vražda“ pochází z trestního zákoníku č. 117/1852 ř. z.

Úkladná vražda

Je to vražda ve druhém odstavci: „Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let.“ (§ 140 odst. 2 NTZ) V mnoha státech USA je úkladná vražda označována jako vražda 1. stupně (angl. first-degree murder). Obyčejná vražda je vražda 2. stupně (angl. second-degree murder).

Vizte též

Externí odkazy